Sağlık

Sigarayı Nasıl Bırakırım?

Eğer sigara içiyorsanız sigara bırakmanın zor olduğunu iyi bilirsiniz. Fakat doğru bir planınız varsa sigaradan tamamen kurtulabilirsiniz. Peki, sigarayı nasıl bırakım? Sigaranın hem psikolojik hem de fiziksel bağımlılık durumu yer almaktadır. Nikotin ciddi şekilde bağımlılık yaratan kimyasal olarak bilinmektedir.

Sigarayı bırakmak isteyen insanlara genel olarak verilen ilk tavsiyelerden bir tanesi tarih koyarak, o zaman gelip çattığında farklı şeyler yapmak olacaktır. O zaman kadar beyninizi sigarayı bırakmak için motive etmeniz son derece önemlidir.

sigarayi-birakmak-istiyorum

Sigara İçmenin Nedenleri

Stres, depresyon ve anksiyete insanların sigara içmesinde başrol oynamaktadır. Sigara içildiği zaman bu negatif düşüncelerden kurtulmuş hissedebilirsiniz. Pek çok insanın sigara içmesinin altında bu nedenler yer almaktadır

Bırakma Süresinin Önemi

Genel olarak vücudun nikotin için vermiş olduğu tepkiler 2 hafta sonra ortada kalkmaktadır. Bu zamandan sonra içmeyi pek özlemiyorsunuz. Sigara içen insanı görmek eski dönemleri canlandırsa bile insanın içinden geçmemektedir. Bu nedenle asıl problem başlangıçtaki 2 haftalık süreci iyi geçirmek olacaktır.

Bıraktıktan Sonra

2 hafta boyunca sigara içmemeniz durumunda fazla özlem duymazsınız. Asıl problem tekrar sigaraya başlamamaktır. Aylarca sigara içmeseniz bile bir tane sigara içilirse genellikle arkası gelmektedir. Ama bu durumu yaşamamak tamamen sizin kararlılığınıza bağlı olmaktadır. Kısır döngüye tam anlamı ile girmemek için sigarayı bıraktıktan sonra kişinin ömür boyu içmeyeceğini bilmesi gerekmektedir.

Nikotin Sakızı Kullanılmalı Mı?

Nikotin sakızı sigara bırakma dönemini kolay şekilde atlamak için önerilen yöntemler arasındadır. El alışkanlığını sakız çiğneyerek atlatabilirsiniz. Genel olarak 1 nikotin sakızının içerisinde yüksek miktarda nikotin yer almaktadır. Bu yüzden üst üste sakız çiğnenmemeli sakız miktarının da sigara bağımlılığından kurtulmak için yavaş yavaş azaltılması gereklidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu