Hamilelik

Doğum Kontrol Hapı Kullanımına Dikkat!

Hamile kalmak istemeyen kişiler korunma yollarını deneyecek. Doğum kontrol hapı kullanımına dikkat.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

İlk olarak korunma yöntemleri arasında kadının korunmasının doğum kontrol hapı ile olabileceğini bilmelisiniz. Doğum kontrol hapı kullanımına dikkat edildiği sürece herhangi bir sorun yaşanmadan, korunmanın gerçekleşmesi çok yüksek bir ihtimaldir.

Hiçbir korunma yönteminin %100 garanti vermemesi ile birlikte doğru kullanım sayesinde, büyük ölçüde çocuğunuzun olmaması adına gerekenleri yapmış olacaksınız. Peki, hap nasıl kullanılır ve ne gibi yan etkileri vardır?

Bir Kutu Bitmeden Etki Etmez

Bilmeniz gerekenler arasında doğum kontrol hapının bir kutunun tamamını bitirmediğiniz sürece etkisinin başlamayacak olmasıdır. Yani direkt olarak kişinin bir aylık döngüsünü bu hap ile gerçekleştirmesi istenir. Sonrasında koruma işlevi görmeye başlar.

  • Kutunun içinde 21 tane hap bulunur.
  • Bittikten tam 3 gün sonra kişi regl olur.
  • 4 günün ardından yeniden hap içilmeye başlanır.

Yukarıda verilenlere dikkat etmeniz durumunda sorun yaşamadan hapı kullanabilirsiniz. Vücudunuzun 28 günlük döngüsü bu şekilde olacaktır. 21 gün hap için 7 gün içmediğinizde, diğer kutuya geçmeniz sağlanacaktır. Doğum kontrol hapı etkisi hakkında edindiğiniz bilgilere göre güvenli şekilde hareket ederek, gebe kalmadan cinsel hayatınızı devam ettirebilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri

Kullandığınız hap sizin ileride çocuğunuzun olmaması gibi duruma yol açmaz. Ancak kullanım sırasında belli yan etkiler olabilir. İlk olarak kullanımın başlaması durumunda mide bulantısı görülebilir. Özellikle sabahları mide bulantısı sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun dışında hapın yan etkileri arasında genital bölge enfeksiyonu, ishal de olabiliyor. Önleminin alınması durumunda doğum kontrol hapı yan etkileri sizin için çok büyük bir sorun teşkil etmeyecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu