Sağlık

Bilgisayar Hastalığı Var Mı?

Artık her şey geri planda kaldı bilgisayar icat olduktan sonra. Günlük yaşantımızda tüm eksiklerimizi karşılamak için bilgisayar başına oturmamız yeterli ve birkaç tuşa dokunarak o ihtiyaçlara anında çözüm bulmamız da mümkün.

Bundan otuz belki kırk yıl önce kim bilgisayarın bu derecede hayatımızın içinde olacağını kim söyleyebilirdi. Şimdi etrafınıza bakarsanız, tüm iletişimleri saniyeler içinde bilgisayar aracılığı ile anında yerine getiriyoruz, hatta koca dünyada tüm iş kollarında bilgisayar öncelikli yapılanmanın yer aldığını görüyoruz. Bilgisayar olmadan sanki işler yürümeyecekmiş havası hâkim.

 

Saatlerce Bilgisayar Karşısında Oturmak
Saatlerce Bilgisayar Karşısında Oturmak

Bilgisayar İle Gelen Kopukluk

Peki, bu kadar hayatı kolaylaştıran bilgisayarın olumsuz hiç mi özelliği yok derseniz, var elbet. Japon bilim adamları, çok fazla bilgisayar başında kalmanın çeşitli nedenlerden dolayı gerçek hayat ile olan ilişkide kopukluğun meydana geldiğini belirtiyorlar. Bilim adamlarının açıklamasına göre bazen günlerce odasından çıkmayan bir gençlik bulunuyor. Bu gençler, tüm ihtiyaçlarını odalarında gideriyor.  Haftada birkaç veya günde bir kez yalnızca tuvalet için odalarından çıkıyor. Bu bir rahatsızlık ve ciddiyetine göre de teşhis konuluyor. En ileri düzeyde olanına ise Hikikomori adını vermişler.

Bilgisayar Hastalığı
Bilgisayar Hastalığı

Sosyal hayattan kopuk yaşayan ve bilgisayar başından kalkmayan bu gençlerin on yıl sonra çekline fotoğrafında ise ağır travmalar ve üzerine eklenen diğer psikolojik rahatsızlık yer alıyor.

Bilgisayar kuşkusuz yardımcı araç olarak üstün vasıflara sahip, ancak kullanımda zaman kısıtlaması yapmak ise sağlıklı bir hayatın da başlangıcı olarak da önem taşıyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Gerçekten bilgisayar hastalığı diye bir şey var maalesef. Buna ben ve çevremdeki bir çok insan da dahil. Artık bir zaman sonra arkadaşlara bile ihtiyaç duymamaya başlıyorsunuz. Bunun çözümü ise , teknolojik şeylerden biraz uzak tutmak ve sosyal ortamlara girmelerine sağlamak belli bir zaman geçtikten sonra onlar da kendilerinin yaptığı yanlışların farkına varacaklardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu