Sağlık

En Sağlıklı Sonbahar Lezzetleri

Sağlıklı yaşam dengeli beslenme toplum üzerinde her bireyin uygulaması ve yiyecek tercihlerinde dikkatli olması gereken bir husustur. Vitamin değeri yüksek olan besinler ise tüketicilerin sıklıkla tüketmesi gereken besinlerdir. Bu besinlerin bazıları Ayva, Brokoli, İncir, Kayısı, Lahana, Pancar, Mandalina, Roka ve Yaban Mersinidir.

Çıtır tavuk
Çıtır tavuk

Ayva besininin içeriğinde A ve C vitamini bulunduran besindir, ayrıca mineral ve antidoksan belişeni içeriğini gösterir. İnsan sağlığına faydası ise mide bulantısına ve ishal durumlarına sağladığı faydadır. Bir diğer besin ise brokoli olmuştur. Pişmiş bir bardak dolusu brokoli yemesi C vitamini gereksinimini fazlası ile karşılamaktadır. K ve A vitamini içeren brokoli magnezyum ve fosfor içerdiği için vitamin ve mineral durumundan oldukça yüksek kapasiteye sahiptir.

Sağlıklı Besinlerin Özellikleri Nelerdir

Kolon kanseri başta olmak üzere birçok hastalığa iyi gelen  brokoli insanların sıklıkla tüketmesi gereken bir besindir. En Sağlıklı Sonbahar  Lezzetleri içerisinde tüketilen besinlerden birisi olan incir ise A,B ve C vitaminlerini içermektedir. Lif oranı son derece yüksek olan incir, bağırsakların çalışmasında oldukça etkin kapasiteye sahiptir. Vitamin deposu meyvelerden olan kayısı ise insanda A ve C ihtiyacını karşılamaktadır.

Peynirli poğaça
Peynirli poğaça

İnsan sağlığında demir tuzları rahatsızlığına iyi geldiği ifade edilmektedir. Lahana, Enginar ve Karnabahar gibi sebze ürünleri ise K, C ve A vitaminlerini barındırdığı gibi bağışıklık sistemine de yarar sağlamaktadır. Bu besinlerin en büyük özelliği ise yüksek kalorili besinler olmadığı için kilo yapmamalarıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu