Sağlık

Sağlıklı Tırnaklara Merhaba

Tırnak “ keratın” denilen koruyucu bir maddeden oluşur. Parmak uçlarını korumaya yarar. Sağlıklı tırnaklar sert, esnek ve koyu pembe renginde olur. Tırnakların etrafındaki etlerin sürekli bakımları yapılarak tırnakların üstüne koruyucu uygulanmalıdır. El ve ayak tırnaklarına haftada en az bir kere bakım yapılmalıdır.

Saçlarımız gibi tırnaklarımızda kırılırlar. Sık sık kırılan tırnaklar, vücuttaki bir eksikliğin belirtisidir. Beslenmeye özen göstermek gerekir. Tırnakların çabuk kırılmamaları için bol su içmek ve besleyici bir krem kullanmak gerekir.

Tırnak rengi kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Genellikle kullanılan kötü ojeler, asetonlar, nikotin kullanımı tırnakların sararmasına neden olur. Sert ve bakımlı tırnaklara sahip olmak için kalsiyum içerikli besleyiciler uygulayın.

         Tırnak yeme alışkanlığı

Tırnaklarınıza mutlaka tırnak sertleştirici ürünler kullanın; tırnaklarınız yumuşak oldukça yeme alışkanlığınız geçmeyecektir.

Tırnaklarınızı mutlaka temizleyin. Tırnak altlarında çok fazla bakteri birikir. Mutlaka masaj yapın ve oje kullanın. Emin olun ojeli tırnaklarınızı yemek istemeyeceksiniz.

Hala tırnaklarınızı yiyorsanız, bir tavsiye takma tırnak kullanın, faydasını göreceksiniz. Takma tırnak alırken kaliteli olmasına dikkat edin.

  Can sıkıcı ve can acıtıcı şeytan tırnakları

Şeytantırnağı tırnak ile deri arasında oluşan deri parçasıdır. Küçüktürler fakat çok fazla acı verirler. Sürekli nemli tutmanızda fayda var aksi takdirde kurudukça size acı verecektir. Mümkünse ellerinizi sıcak suda tutup deriyi yumuşatın ve şeytan tırnağını makas yardımıyla o bölgeden temizlemeye çalışın.  Küçük öneriler

 

 

 

Ellerinizi ağzınızdan mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışın. Asetonu çok fazla kullanmayın. Ellerinizin ve tırnaklarınızın nemli olmasına dikkat edin. Bozulmuş ojeleri kesinlikle kullanmayın ve oje sürerken ince sürmeye özen gösterin. Metal törpüleri kullanmayın daha çok plastikten üretilmiş olanları tercih edin. Son olarak dikkatli ve doğru beslenin metabolizma sağlına önem verirseniz güzel ve sağlıklı tırnaklara sahip olursunuz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu