Sağlık

Prematüre Bebekler İçin 3 Yıllık Kritik Süreç!

Prematüre Bebekler İçin 3 Yıllık Kritik Süreç! Günümüzde erken doğum olan prematüre bebeklerin yaşıtlarının gelişmişlik seviyesini yakalayabilmek için 3 yıllık zorlu bir süreç gerekmektedir. Ülkemizde ve dünyada erken doğan bebek oranı geçmişle kıyaslandığında oldukça büyük bir artık gözlemlenmiştir.

Prematüre Bebekler İçin 3 Yıllık Kritik Süreç! Stresli hayat şartları, yoğun çalışma temposu, dengesiz ve düzensiz beslenme ve hamilelikte yapılan yanlış ve hatalı davranışlar erken doğum vakalarının artmasına sebep olmaktadır. Anne ve babaların erken doğum durumlarında çok fazla endişe etmemeli ve soğukkanlılığını korumalıdır. Burada önemli olan 3 yıllık kritik bir süreç söz konusudur. Bu süreçte sağlıklı beslenme ve iyi bir bakım ile prematüre bebeklerin yaşıtlarının gelişmişlik seviyelerini yakalayabilmektedirler. Bu sebeple bu 3 yıllık süreç anne ve babalar tarafından oldukça dikkatli değerlendirilmelidir. Bebeğin ileriki yaşamı içinde bu 3 sene kritik bir öneme sahiptir.

Prematüre Bebeklerde Riskli Doğum Haftaları

Yapılan araştırmalar günümüzde her 10 bebekten birinin erken doğum olarak dünyaya geldiğini göstermektedir. Ve günümüzde bu oranın daha da artacağı ön görülmektedir. Bu sebeple annelerin hamilelik süresince oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Bazen ortada herhangi bir sorun yokken de erken doğum görülebilmektedir. Bu sebeple bebeğin hangi haftada doğduğu da oldukça önemlidir. 28. Hafta bu anlamda oldukça kritik bir dönemdir. Bu haftanda sonra doğan ve ağırlık olarak 1000 gr bulan bebeklerin hayatta kalma oranları oldukça yükselmektedir. Erken doğan bebeklerin anneleri de prematüre anne olarak adlandırılmaktadır. Özellikle anneler bebeklerini hemen yanlarına alamadıkları için oldukça yıpranmaktadırlar. Psikolojik olarak yıpranan annelerin sütlerinde de büyük oranda azalma olmaktadır. Oysa prematüre bebekler için annelerinin yanına alındıklarında normal doğan bebeklerle aradaki farkı kapatabilmeleri için anne sürü oldukça önemlidir. Bu sebeple bu durumda olan annelere psikolojik destek verilerek yardımcı olunmalıdır. Bu sayede 3 sene gibi kısa bir sürede prematüre doğan bebekler normal seviyelere gelebilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu