Hamilelik

Gebelikte Kalsiyum İlacı Ne Zaman Alınmalı?

Gebelikte Kalsiyum İlacı Ne Zaman Alınmalı? sorusu bir çok anne adayının sorduğu sorulardan biridir.  Bilindiği üzere kalsiyum kemiklerin gelişimi bakımından önem taşımaktadır. Bu nedenle başta hamileler olmak üzere her bireyin kalsiyum alması gerekmektedir. Peki kalsiyum ilacı ne zaman alınmalı? İşte merak edilen sorunun cevabını sizler için yanıtladık.

Gebelikte Kalsiyum İlacı Ne Zaman Alınmalı? Anne adaylarının bebeklerindeki kemik ve kas gelişimini sorunsuz şekilde tamamlayabilmeleri için günlük kalsiyum ihtiyacı yeteri kadar karşılanmalıdır. Bunun için en ideal yöntem süt ve süt ürünleri tüketmektir. Buna göre bir bardak sütte fındık ve ceviz gibi yiyeceklere kıyasla daha fazla kalsiyum vardır. Aynı zamanda ceviz ve fındık benzeri yiyeceklerde yağ oranı yüksek olduğundan dolayı gereksiz kilo alımına sebep olmaktadır. Bundan dolayı kalsiyum için süt ürünleri en iyi yöntemdir. Özellikle bunlar içerisinde yağsız olanlar tercih edildiğinde sağlık açısında daha da faydalı hale gelmektedir.

Hamilelik Ve Kalsiyum İhtiyacı

Hamileler için kalsiyum ihtiyacı günlük 1000 mg olarak ifade edilmektedir. Bu ölçüt on sekiz yaşının altında olan kişiler için 1300 mg şeklinde belirtilmektedir. Bunun için ise ilaç takviyesi yerine doğal ve kalsiyum yönünden zengin besinler tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Besinler ile yeteri miktarda kalsiyum alınamadığı durumlarda ilaç takviyesine ihtiyaç duyulmaktadır. Gebelik döneminde yeteri kadar kalsiyum alınamadığında bebeğin gelişimi için ihtiyaç duyulan kalsiyum anne adayının kemiklerinden karşılanmaktadır. Bu durumda ise anne adayı kalsiyum eksikliği yaşamakta ve ilerleyen dönemlerde kemik erimesi problemi ile karşı karşıya kalmaktadır. Kalsiyum aynı zamanda bebeğin diş gelişiminin sağlıklı olabilmesi bakımından da önem taşımaktadır.

Hamilelikte Kalsiyum Eksikliği Belirtileri

-Cilt kuruluğu ve kırılgan tırnaklar

-Halüsinasyonlar

-Depresyon

-Diş eti sorunları

-Diş çürükleri

-Uyku bozukluğu

-Düzensiz kalp atışı

-Ellerde, ayaklarda ve yüz bölgesinde karıncalanma

-Bacaklarda kasılmalar

– Ödem

Kalsiyum Yönünden Zengin Besinler

Kalsiyum yönünden zengin besinler anne adayları için oldukça yararlıdır. İlaç yerine bu besinler tüketildiğinde daha sağlıklı sonuçlar elde edilmektedir. Kalsiyumun bol olduğu yiyecekler arasında süt, yoğurt, ayran, kefir, kuru fasulye, mercimek, tahıllar, badem, çekirdek, et, balık ve sebze şeklinde sınıflandırılmaktadır. Bunlar kalsiyum ihtiyacını karşılamaya yetmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu