Sağlık

Kök Sebzeler Ve Sebzelerin Faydaları Nelerdir?

Kök Sebzeler Ve Sebzelerin Faydaları Nelerdir? Kök sebzeler içerisinde bol oranda vitamin ve mineral içermektedirler. Yerin altında yetişen sebzelere kök sebzesi denilmektedir.

Kök Sebzeler Ve Sebzelerin Faydaları Nelerdir? Kök sebzeleri, toprağın zengin yapısından fazla miktarda hem vitamin hem de mineral depolanmaktadır. İnsan sağlığı açısından ve metabolizmanın işlerliğinin devamında son derece arz etmektedir. Yerin altımda yetişen ve gelişen kök sebzeler, toprağın zengin ve bol oranda bulunan vitaminlerinden ve minerallerinden emmektedir.

Ayrıca, yapraklarının ve dallarının dışarda bulunması sayesinde güneş ışınlarından da, önemli besleyici maddeler depolanmaktadır. Kök sebzelerin besin değerleri de bu lif miktarları da yüksek oranda olan sebzelerdendir. Özellikle de, kompleks B ile gurubu ve C vitamini ile beta karoten açısından da zengin bulunmaktadırlar. Mineral değerleri çok yüksektir. Çok farklı şekillerde iyileştirici etkiye sahiptir.

Çekiciliği Olmamasına Rağmen Faydalı

Kök sebzelerin genellikle görüntüleri yüzünden çekici gelmedikleri, sık rastlanan bir durumdur. Kalın yapıları, tuhaf görünüşleri ve kabukları ile farklı bir konum içermektedirler. Eğri büğrü yapıları, hem kirli hem biçimsiz görünüşlerine bir de nasıl yeneceği bilinmemesi, hak ettiği ilgiyi görmesine engel olmaktadır. Domates kadar çekiciliğe sahip olmayan, acımsı ve topraksı tatları, sevilmemelerine neden olmaktadır. Tüm bunların yanında, besin değeri ve besleyicilik özellikleri çok yüksek olması ve yemeklerde sofrada sıklıkla yer verilmesi, sağlık açısından son derece önemlidir.

Kök sebzelerinin yapısında kompleks karbonhidrat açısından zenginlik bulunmaktadır. Kök sebzeler, metabolizmanın ihtiyaç duyduğu enerjiyi fazlasıyla vermektedir. Vücut fonksiyonlarının düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Hem lif hem de besleyici tüm maddeleri fazlasıyla ihtiva etmektedirler. Ayrıca kök sebzelerin kalori ile yağ miktarları da düşüktür. Kök sebzelerinin zengin vitamin ve mineralleri içerisinde; Potasyum, Beta Karoten, fosfor, demir ve magnezyum yer almaktadır.

Fiziksel sağlığa olduğu kadar ruhsal sağlığa da çok fazla destek sunmaktadır. Bunları da içeriğinde yüksek miktarda bulunan antioksidanlara borçludur. İnsanların, zihinsel, fiziksel ve duygusal olarak kendilerini rahatsız hissetmelerini sağlayan nedenlerin tamamını ortadan kaldırmaktadır. Metabolizmada bulunan zararlı serbest radikaller ile toksinleri vücuttan atarak bunu gerçekleştirmektedirler. Ayrıca kök sebzeleri, istenmeyen kilo fazla kilolardan da kurtulmaya yardımcı olmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu