Diyet

Diyet Yaparken En Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

Diyet Yaparken Yapılan Hatalar Nelerdir? Diyet yaparken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Diyet yaparken dikkat etmeniz gereken yeme alışkanlıkları nasıl olmalıdır?

Diyet Yaparken Yapılan Hatalar Nelerdir? Birçok insan hızla kilo vermek istediği için yanlış diyet uygulamalarına yönelmektedir. Diyetlerinizi kulaktan dolma bilgiler ile değil beslenme ve diyet bölümü uzmanları ile yapmanız gerekmektedir. Özellikle uzun süre aç kalarak kilo vermeye çalışmak farklı Sağlık sorunlarına sebep olacaktır. İşte Diyet Yaparken Yapmamanız Gerekenler;

Uzun Bir Süre Aç Kalmak

Hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin en çok yaptıkları yanlış uzun süre aç kalmaktır. Uzun süre aç kalmak veya günde bir iki öğünle beslenmek metabolizmayı yavaşlatır. Böylelikle ters etki yaparak kişinin kilo vermesini engelleyecektir. Diyet yaparken öğün atlamak yerine beslenme alışkanlıklarınızı ve yediğimiz yiyecekleri değiştirmek daha faydalı olacaktır.

Hiç Ekmek Tüketmemek

Karbonhidrat ve ekmek içeren besinlerin diyet programlarında kullanılması tercih edilmemektedir. Ancak ekmeği tamamen diyet programından çıkarmak olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Ekmekle birlikte bütün karbonhidrat içeren besinleri beslenme programından çıkarmak farklı sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken ekmeğin ve diğer karbonhidrat içeren besinlerin tüketim organımızdır.

Az Su Tüketmek

Su tüketiminin ödem yapacağını düşünerek su tüketimini en aza indirgemek sindirim sisteminizi ve metabolizmanız için yapacağınız en kötü şey olur. Su tüketiminizi kesinlikle azaltmamalı vücudunuzu susuz bırakmamalısınız. Günlük su tüketiminin gerekli miktardan az olması metabolizmayı yavaşlatarak şişkinliği ve ödeme sebep olur.

Şekerli Olduğu Düşüncesi ile Meyve Tüketmemek

Şekerli olduğu için meyve yememek oldukça yanlış bir düşüncedir. Meyveler antioksidan miktarları yüksek olduğundan metabolizmayı hızlandırarak hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır. Gün içinde ve ara öğünde mutlaka meyve tüketimi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Sadece Sebze ve Meyve Tüketmek

Hayvansal gıda ve protein tüketmeden oluşturulan diyetler insülin ve protein gibi hormon enzimlerinin yeteri kadar üretilememesi ve çalışan olması sorunlarına yol açmaktadır. Sebze ve meyvelerden verimi aldığımız kadar hayvansal gıdalardan verim almanız gerekmektedir. Sebze ve meyvelerden oluşan zengin bir beslenme planı olduğu kadar protein bakımından zengin yiyecekleri de tüketmeniz gerekmektedir.

Sadece Tek Tip Beslenmek

Özellikle tek tip beslenme planı diyet programlarında yapılan en büyük yanlışlardan birisidir. tek tip beslenme planı vücudumuzda çeşitli problemlere yol açmaktadır. Örneğin sadece protein odaklı beslenmek vücudumuzda asit oranı bırakmasına ve böbreklere yüklenmesine bağırsaklarınızın bozulmasına yol açmaktadır. Bu sebeple diyet programlarınızı tek tip beslenmeden kaçınmanız gerekmektedir.

Sadece Light Besinler ile Beslenmek

Light ürünlerin kalorileri diğer besinlere oranla daha az miktardadır. Ancak dikkat etmeden beslendiğimiz takdirde ve aşırıya kaçtığında zaman light ürünlerde kilo aldırmaktadır. Bu sebeple light ürünlerinin tüketimini de oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yağ Kullanmamak

Yağsız beslenmek ve yeteri miktarda yağ tüketmemek metabolizmayı yavaşlatıp kilo vermeyi zorlaştıran nedenlerden birisidir. Bu sebeple yağların ihtiyacı kadar tüketilmesinde fayda vardır.

Limon Tüketiminde Aşırıya Kaçmak

Sadece limonlu su içerek zayıflamaya çalışmak en büyük yanlışlardan biridir. Sadece limonlu su ile zayıflamaya çalışmak çeşitli mide sorunlarınıza yol açmaktadır. Limonlu su veya limonu salataya dökerek yemek diyet programlarında yapacağınız en güzel uygulamalardan birisidir.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu