Moda

Moda İkonu Nedir, Moda İkonu Olmanın Yolları Nelerdir?

Moda İkonu Nedir, Moda İkonu Olmanın Yolları Nelerdir? Moda ikonu, bir yanda kendi sitilini oluşturarak, trend başlatan, diğer yanda da bu eğilimin öncülüğünü yapan kişilere denmektedir.

Moda İkonu Nedir, Moda İkonu Olmanın Yolları Nelerdir? Moda ikonu haline gelen kişiler ise, ardında bir çok hayran kitlesi oluşturmaktadır. Ayrıca, hayranları tarafından da taklit edilmektedir. Üzerlerine yakıştırdıkları kıyafetler ile bir bütünlük arz eden insanlar, topluluklar tarafından büyük beğeni kazanarak, giydiklerini aynı şekil ve tarzda giymeye kadar uzanan bir hayranlık oluşturmaktadırlar.

Adım Adım İlerleyen Moda Dünyası

İkinci Dünya Savaşı moda dünyası için bir dönüm noktası olmuştur. Moda dünyası, savaş sonrasında adım adım ilerlemeye ve gelişmeye başlamıştır. Aynı zamanda bu dönemin hemen peşinden, sayısı oldukça fazla moda ikonu ortaya çıkmıştır.

Moda ikonu, ilk örneklerini ellili ve altmışlı yıllarda vermiştir. Adeta patlamıştır. Moda ikonu denildiğinde ilk akla gelen Marilyn Monroe ’dur. Audrey Hepburn ile Grace Kelly ve Coco Chanel ile Brigitte Bardot de moda konu ilkleri arasında yer almaktadırlar.

Nasıl Moda İkonu Olunur?

Moda ikonu olmanın altın kuralı olarak sayılacak ilk madde, sitil sahibi olmaktır. Modayı birebir takip etmek anlamına gelmeyen stil sahibi olmak, kendine yakışanı giymek ve farkını fark ettirmek demektir. Zira moda ikonu, para ile satın alınabilecek türde bir şey kesinlikle değildir. Kendi kombinini oluşturabilen insanlar moda ikonu olabilirler. Mağazaların vitrinlerinde bulunan mankenlerin üstüne yerleştirilen kıyafetleri almak sureti ile bir sitil sahibi olunamaz.

Moda ikonu olmak için özgün olmak gerekmektedir. Özgün olmak, moda ikonu olma yolunda atılacak en önemli ve en büyük adımdır. Özgün bir tarz meydana çıkarmak adına da, insanların maskarası durumuna düşmemek gerekmektedir. Ayrıca, hemen her yaşın kendine özgü bir sitil anlayışı bulunmaktadır. Yaşın gereklerine göre hareket etmek, moda ikonu başarısında önemli bir mesafe almaya yarayacaktır.

Moda dergilerini takip etmek, moda ikonluğu anlayışının ufkunu genişletecektir. Taklit etmemek kaydı şartıyla ufuk açacak her adım önemlidir. Giyilmeyen eşyaların kafa karışıklığının önlenmesi adına, evde bulunan fazlalıkların boşaltılması oldukça önemli bir adım olacaktır. Dış görünüşe doğrudan etki eden ve dikkat çeken önemli bir giyim eşyası olan ayakkabı, özen gösterilen bir seçim gerektirmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu