Dekorasyon

Modern Dekorasyonda Yaşamın Renkleri Nelerdir?

Modern Dekorasyonda Yaşamın Renkleri Nelerdir? Renk, her dekorasyon türünde olduğu gibi modern dekorasyonlarda da büyük bir öneme sahiptir. Modern bir dekorasyon için renk seçimi, beyaz ve siyah renklerle yakalanmak isteniyor ise kesinlikle karşıtlık sağlanmalıdır.

Modern Dekorasyonda Yaşamın Renkleri Nelerdir? Herhangi bir yaşam alanı içerisinde kullanılacak mavi ile lacivertin tonları, turuncu tonlar ile dengelenmelidir. Yapılacak işlemde renkler bir bütün olarak ele alınmalıdır. Bütünlüğün içerisinde, oda duvarları yahut ta duvar kağıtları için seçilen renk tonun yanında, pencere pervazlarının dahi hangi renkte olması bile önem arz etmektedir.

Kompozisyonun Bütünlük Arz Etmesi

Pencere pervazları genellikle beyaz renkte boyandığı düşünülürse, bu oda kompozisyonu ve bütünlüğü için önem arz eden bir durumdur. Yaşamın renklenmesi için odada ön plana çıkarmak istenen noktalarda, daha canlı renkler kullanılması gerekir. Modern bir dekorasyon için tercih edilebilecek dokular arasında, hem modern ilüstratif hem de el çizimi geometrik desenler bulunur.

Özellikle karşıt renklerle harmoni yapılmış tasarımlar, hem monokrom desenleriyle hem panama hem de beyaz ahşap tonları ile mükemmel bir uyum ve ahenk sağlayacaktır. Odaya canlılık katmanın en basit formülü olan renkli camlar ve jaluziler, tasarımın değerini arttırmaktadır. Renkli ve modern bir dekorasyonun olmazsa olmazı, halı ve kilimlerdir. Renk paletine uygun bir şekilde seçilen, hem geometrik yapıda hem de çizgili desene sahip olan halı ile kilimler, odaya büyük bir değişim katacaktır.

Modern Dekorasyon Dokusu İle Oluşturulan Oturma Odası

Yaşam alanının renklerini evin dekorasyonuna katmak için modern dekorasyon tercih ediliyor ise ferahlık var demektir. Zira modern dekorasyonun dokusu ferahlıktır. Bu dokunun tamamlayıcı unsurları ise alçak tasarımlı ve açık renkli mobilyalar ile geometrik desenli halı ve kilimlerdir. Bu dokunun artmasını sağlayan en önemli etkenlerden biri de, oda duvarlarının, ya beyaz ya bej ya da açık gri gibi tonlarla boyanmasıdır.

Aydınlatma aparatları konusunda insana özgürlük tanıyan bir tarz olan modern dekorasyon, oturma odasında da farklı tarzlarda uygulana bilemektedir. Yaşam alanının konseptine uygun ya spot ya lambader ya köşe lambası ya da aplik gibi birçok aydınlatma aparatından yararlana bilinmektedir. Modern dekorasyona uygun avize aydınlatma ürünü ise klasik tarzda bile seçilebilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu