Güzellik

Cilt Bakımında Görülen Sorunlar ve Çözümleri

Cilt Bakımında Görülen Sorunlar ve Çözümleri Nelerdir? İnsan cildi, zaman içerisinde bazen kuruluk bazen akne gibi istenmeyen görüntüler bazen aşırı yağlanma bazen de gözeneklerindeki sorunlar yaşamaktadır.

Cilt Bakımında Görülen Sorunlar ve Çözümleri Nelerdir? Cilt ile alakalı sorunların çözümü, insanın görünümüne etki edeceğinden, insanlar bunu oldukça fazla önemsemektedir. Dermatologlar tarafından ortaya konan cilt sorunlarının çözümleri nelerdir?

Gözeneklerin Artması Sorunu

Dermatologlar, deri gözeneklerinin boyutlarının değişmeyeceği ancak görünüme müdahale edilebileceği vurgusu yapmaktadır. Bunun için yapılması gereken, cildin ölmüş hücrelerden arındırılmasıdır. Ayrıca cildin sebum üretiminin de engellenmesi gerekmektedir. Bu iki hamle, gözeneklerin hem daha koyu hem de daha derin bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır.

Cilt temizleyiciler ve doğal yöntemlerle cildin oluşan aşırı yağdan temizlenmesi sağlana bilmektedir. Ayrıca gözeneklerin küçülmesine neden olan kremlerle de daha güzel bir görünüm elde edilebilmektedir. Cildin her tür yükten kurtarılması, ciltte güzel görünüm sağlayacaktır.

Cildin Koyu Lekeleri

Ciltte oluşan koyu lekelerin ana müsebbibi, cildin fazla melanin üretmesidir. Fazla melanin üreten cilt, hormonal değişikliğe neden olmaktadır. Ayrıca ciltte yaşlanma etkisi görünmesine de bir sebeptir. Bunun en bilinen çözümü, C vitamin içerikli serumlardır. Cilt renginin değişmesine tesir eden bu seçenek, cilt yüzeyinin aydınlanmasını sağlamaktadır. Ayrıca bazı kremler de olumlu etki yapabilmektedir.

Ciltte Oluşan Kuruluk

Cilt, nem ağırlıklı bir yapıya sahiptir. Cildin kuruluğuna neden olan en önemli sorun, cilt temizliği esnasında ortaya çıkmaktadır. Temizlenen cilt, faydalı faydasız her tür yağdan arındırılmıştır. Oysa cildin nemli kalmasını sağlayan ve cilt için çok da faydalı olan yağlar vardır. Cilt faydalı ciltlerin deri üstünde bulundurulmasına dikkat edilmelidir. Nemlendirici kremler ve doğal yöntemler de ciltteki kuruluk sorunun bir çözümüdür.

Sivilcelerin İzleri

Sivilce, cilt sorunlarının en bilinenlerinden biridir. Sivilce çıkması nasıl doğal bir yaşam döngüsü ise bunlardan kurtulma çabası da insanlık tarihi kadar eskidir. Sivilce, ardında lekeler bırakan bir karakterdedir. Geride kalan lekeler de iyileşme aşamasının bir ürünü olarak insanın karşısına çıkmaktadır. Renk olarak kahverengi ya da kırmızı olan bu lekelerden, retinol yardımı ile kurtula bilinmektedir. Zira retinol, hasarlı yapıların ve hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu