Dekorasyon

Halı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Halı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar Nelerdir? Yaşam alanımızın içerisinde her daim gördüğümüz ve üzerine ayak bastığımız en önemli obje hiç şüphesiz halılarımızdır. Halıların her zevke hitap edecek desenleri ve renleri bulunmaktadır. Ancak halı seçiminde dikkat edilmesi gereken püf noktalar dikkate alınarak halı alınmalıdır.

Halı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar Nelerdir? Aynı zamanda, önceden sadece dikdörtgen olarak gördüğümüz halıların, artık her türlü geometrik şekliyle de karşılaşabilmekteyiz.  Bu da bizim için son derece kolaylık sağlıyor.  Her türlü alan için halı seçimi yapabiliyoruz.

Halı Modelleri

Halı modelleri her geçen gün yenilerek, karşımıza farklı modellerde çıkabiliyor.  Halıların püsküllü ya da püskülsüz seçenekleri de mevcuttur.  Önceden kullandığımız halılarda, yani eski tip diye tabir edilen halılarda, saçların, tüylerin halı üzerine yapışması, halının temizlenmesini de zorlaştırıyor. Bunun için de halı modelleri tercih ederken, halı tüylerinin kaliteli olmasını dikkate almalısınız.

Yeni nesil çıkan halılarda ise artık halının tüyleri, halı üzerinde herhangi bir şey toplanmasına izin vermiyor .Bu özellik de halıların daha kaygan ve daha kolay temizlenebilir nitelikte olmasını sağlıyor. Bu da her daim özellikle de kadınların işini kolaylaştırıyor.  Halılarda bir lekenin çıkması için çok fazla emek harcanırken,  artık bu durumda kaygan yüzeyli ve kaliteli iplikli olan halılarda sonlandırılıyor.  Halıya dökülen herhangi bir leke kolaylıkla çıkarılabiliyor.

Halıların tüylerinin kaliteli olması, yüzeyinin yeni tip teknolojiden hareketle makineler tarafından yapılması,  ortaya çıkabilecek herhangi bir alerjik durumunda önüne geçebiliyor.

Halılarda Renk ve Desen Çeşitliliği

Halıların renkleri de yüzeyleri kadar büyük öneme sahiptir. Halılarda renk ve desen çeşitliliği oldukça fazla. Odanın havasının değişmesini sağlayan, bazen içimizi açan bazen de içimizi karartan bir özellikte olan halılarda, renk seçimine oldukça dikkat edilmelidir. Halı seçiminde yapılan hatalardan biri de çok koyu renk ya da göz yoran,  zeminin rengine uymayan,  yanlış desenlerle bezenmiş halıların seçilmesidir.  Halının rengi,  mutlaka odayla özellikle de zemin ve koltuklarla uyum sağlamalıdır. Aksi takdirde göz yorucu ve yanlış renkler sürekli kafamızı kurcalayacaktır. Halıların açık renkli olarak tercih edilmesi odaları her zaman ferah ve anlaşılır gösterecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu