Hamilelik

Hamile Kalma Yöntemleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamile Kalma Yöntemleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Nasıl hamile kalınır? Anne adayı olmak isteyen kadınlar yaklaşık olarak 40 hafta süren hamileliğin oluşmasında birçok faktör bulunmaktadır. Bunların başında ilk gelen ve korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmek olacaktır.

Hamile Kalma Yöntemleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Erkekler her an üremeye hazırdır. Fakat kadınların fizyolojik durumlarında işler değişik olmaktadır. Kadınlarda adet dönemleri, üreme dönemlerinin devam ettiğini göstermiş olsa bile belirli bir yumurta sayısı ile dünyaya gelen ve yaşamaya devam eden kadınlarda yaşın ilerlemesi, hamile kalma şansını azaltmaktadır. Kadınlarda her ay döngüler halinde oluşan regl veya adet kanaması kadının vücudunda devamlı hamileliğe karşı kendini yenilemektedir. Öncelik olarak hamile olunması için kadın her 21 ile 35 günde bir veya 28 günde bir adet görmesi gerekmektedir. Bu durum her kadında bir olmayıp farklı olmaktadır.

Hamile Kalma Yöntemleri

Sağlıklı bir adet döngüsünün kadınların fizyolojisinde, rahim, vajina, yumurtalıklar ve beyinde meydana gelen dört ayrı sistemin sağlıklı ve birbiriyle uyumlu olarak çalışması gerekmektedir. Adet döngüsü beyinde başlamaktadır. Beyinde bulunan hipotalamus yine beyin içerisinde yer alan hipofiz bezi hormonlarını salgılamaktadır. Kan dolaşımına karışan bu hormonlar yumurtalıklara gelir. Yumurtalıklarda bulunan yumurta folikülleri uyarılmakta ve böylece yumurtalıkta bulunan yumurtaların bir kısmı olgunlaşmaya başlar. Fallop tüplerine atılmış olan olgun hale gelmiş ve döllenmeye hazır olan yumurta 24 saat canlı kalır. Erkek üreme hücresi olan sperm ise kadının vücudunda 5 gün kadar canlı kalabilmektedir.

Bir ay içerisinde çocuk sahibi olmak isteyen her 100 çiftten yalnızca 20 kadarı bunu başarabilmektedir. Hamile olunması için kadının yumurtlama zamanını bilmesi gerekir. Yani adet döngüsünü iyi takip etmesi gerekir. Cinsel ilişki esnasında hamilelik stresine girmemek gerekir. Cinsel ilişki esnasında kayganlaştırıcı özelliği bulunan yağ, krem ve diğer kozmetik ürünler sperme zarar verebilir. Çocuk sahibi olmak isteyen kişiler bu ürünlerden ve durumdan uzak olmaları gerekir. Düzenli bir şekilde egzersiz yapmak uygun olur. Stresin az olması gerekir. Demir, folik asit ve kalsiyum gibi vitaminlerin takviye edilmesi gerekir. Diğer yandan erkekler dar pantolon veya iç çamaşırı giymemeleri gerekir. Çok sıcak su ile banyo yapmak gebe kalmayı önler.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu