Sağlık

Gıda Alerjisi Olanların Bilmesi Gereken Detaylar!

Gıda Alerjisi Olanların Bilmesi Gereken Detaylar! Günümüzde gıda alerjileri ile mücadele eden birçok insan var. Birçok insan ise gıda alerjisi olduğunu bilmeden birçok sağlık problemi yaşıyor.

Gıda Alerjisi Olanların Bilmesi Gereken Detaylar! Eğer siz de gıda alerjisi yaşadığınızı düşünüyorsanız, bu yazımızda gıda alerjilerinin belirtilerini ve tedavi yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Gıda Alerjiniz Mi Var

Gıda alerjiniz olup olmadığını öğrenmenin en iyi yolu test yaptırmaktır. Size en yakın sağlık kuruluşuna giderek alerji testi yaptırabilirsiniz. Bu testler hangi gıdalara alerjiniz olduğunu tespit etmek için uygulanır. Eğer kurdeşen gibi bir problem yaşıyorsanız, bu testler bu problemi hangi yiyeceklerden dolayı yaşadığınızı söyleyecektir. Gıda alerjisi testlerini kendiniz evinizde de uygulayabilirsiniz. Ancak bunun için belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Eğer alerjiden dolayı ciddi sağlık problemleri yaşıyorsanız, bu testleri bir hastanede yaptırmanız daha iyi olacaktır.

Gıda Alerjiniz Varsa Ne Yapmalısınız

Gıda alerji testi yaptırıp hangi gıdalara alerjiniz olduğunu öğrendikten sonra tedaviniz çok kolay olacaktır. Belirli gıdalara alerjiniz varsa, tedavi için bu gıdaları ve besinleri tüketmekten kaçınmanız gerekmektedir. Gıda alerjinizin tedavisi için aşağıdaki ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

Alerjiniz Olan Gıdaları Kesinlikle Tüketmeyin

Çoğu insan bir besine alerjisi olduğunu öğrendiğinde, bu besini az tüketmeyi tercih eder. Ancak bu tedaviyi geciktirir. Eğer bir besine alerjiniz olduğunu tıbbi olarak tespit ettiyseniz, bu besini içeren hiçbir gıdayı tüketmemelisiniz. Gıda alerjileri, evcil hayvan alerjileri gibi kontrol edebileceğiniz bir sorun değildir. Alerjiniz olan besinleri tüketmeye devam etmeniz halinde ciddi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

Alerjiniz Olan Gıdalara Alternatifler Bulun

Eğer alerjiniz olan besinlerden uzak kalmak sizin için zorsa, bu besinlere alternatifler bulabilirsiniz. Örneğin buğdaya alerjiniz varsa, buğday yerine mısır unu tüketebilirsiniz. Başlangıçta alternatif gıdalara uyum sağlamanız zor olabilir. Ancak kısa sürede buna alışacaksınız.

Etiketleri Okuyun

Belirli gıdalara ve besin maddelerine alerjiniz varsa, satın aldığınız tüm gıdaların etiketlerini okumayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Buğday veya yer fıstığına alerjiniz varsa, tüm gıda etiketlerini okumanız çok daha önemlidir. Çünkü birçok gıda, eser miktarda yer fıstığı ve buğday içermektedir. Etiketleri okumanın yanı sıra yemek yediğiniz restoranları da alerjiniz konusunda bilgilendirmelisiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu