Teknoloji

Enfeksiyona Karşı Akıllı Bandaj Uygulaması

 

Araştırmacılar, doktor veya medikal uzmana gerek kalmadan yaraları iyileştiren bandaj geliştirdi. Farklı hastalıklardan dolayı bazı yaralar yavaş iyileşmekte ve enfeksiyon kapmaya son derece meyilli olmaktadır. Bu durumda acılara sebebiyet vermektedir.

Bir grup araştırmacı, yaralarda enfeksiyon ve enflamasyonu tespit ederek, doktor ya da medikal uzmana gerek kalmadan iyileştiren ileri teknoloji bir bandaj geliştirerek tüm dünyada adını duyurmaya başladı..

Nasıl Çalışıyor?

Bandaj, iki sensör kullanılarak yarayı sürekli takip etmektedir. Bu sensörlerden bir tanesi pH sensörü, diğeri ise sıcaklık sensörü olarak yer almaktadır Yara bölgesine bakteri bulaştığı zaman doku asidik durumdan alkali hale geçmekte ve bakteriyi hızlı bir şekilde temizlenmesini sağlamaktadır.

pH sensörü bu durumu tespit etmekte görev almaktadır. Sıcaklık sensörü ise enfekte durumda yer alan yaranın ısınması prensibiyle çalışma eğilimi göstermektedir. Doku ısındığı zaman ise bu durumun olası bir iltihaplanma vakası olarak yer alacağınız belirtmektedir. Her iki sensör kullanılarak gelecek olan veriler bir araya gelerek enfeksiyon konusunda etkin olarak karar verilmektedir. Sensörler, yara bölgesinden sızmış olan kanı emebilen hidrojel yapılı bir tabaka içerisinde yer almaktadır. Hidrojel tabakanın bir diğer özellikleri arasında içerisine ufak antibiyotik ya da diğer ilaç kapsüllerini barındırması özellikleri arasındadır.

Sensörler enfeksiyonu tespit ettiği zaman bu kapsüller bandajın kontrolünde kolay bir şekilde parçalanmakta ve böylece yara tedavi edilmeye başlanmaktadır. Akıllı bandajın tamamı 3 mm kalınlık ebatlarında ve şeffaf medikal bant altına yapışmaya başlamaktadır. Bu teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha sonraki süreçlerde büyük ölçüde tedavi anlamında önemli adımlar atabilmektedir. Bakalım daha sonraki süreç bu konuda bizlere neler gösterecek? Teknoloji konusunda en yeni haberleri hemen sitemizde bulabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu