Eğitim

Oyuncu Koçunun Görevleri

Oyuncu koçluğu dünyanın birçok yerinde, sinema ve tiyatro sektörü içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir.

Yaklaşık 50 yıldan beri Amerika ve Avrupa’da oyuncular tarafından desteğine vurulan oyuncu koçluğu, Türkiye’de son 10 yıldır biraz daha öne çıkmaya, daha çok talep görmeye, daha fazla bilinmeye başlamıştır. Oyuncu koçları her seviyede oyunculuk yapan kişiler ile çalışmakta, gelişimlerine katkıda bulunmakta ve rol, karakter hazırlıklarında oyuncunun her daim yanında yer alarak, hem daha performans göstermesi için emek verirler hem de kendilerini sahnede ya da kamera önünde daha iyi hissetmelerini sağlamaya çalışır.

Oyuncu Koçu İle Özel İlişki

Bire bir özel oyuncu koçluğu daha da farklı, samimi, daha özel bir ilişki gerektirir. Özel oyuncu koçuyla profesyonel ilişkiden çok, her şeyinizi paylaştığınız yakın bir arkadaşlık ilişkisi kurulduğuna şahit olmak mümkündür. Özel oyuncu koçu ile oyuncu arasında ihtiyaç duyulan ilişki kurulduktan sonra, karşılıklı paylaşımlar, izlenmesi gereken yollar ve yöntemler zamanla oturur. Fakat özel oyuncu koçu ile oyuncu arasında ilişkinin esasları ve konu başlıkları vardır.

Oyuncu koçu, yönetmen ya da eğitmen değildir, oyuncuya tecrübelerini aktarabilecek, performansını yukarı çekmesine yardımcı olan bir yol arkadaşıdır. Oyuncu koçunun görevleri arasında oyuncunun projeyi, karakteri, sahneleri farklı bakış açılarıyla görmeye çalışarak, oyuncuya farklı pencerelerden bakmaya, yaratıcılığını arttırmak vardır. Oyuncu koçu aynı zamanda oyuncunun performansına ilk tanıklık eden, ilk kez seyreden kişidir. Değerlendirmeleri ve yönlendirmeleri bu açıdan büyük öneme sahiptir.

Oyuncu koçu senaryo ve sahneleri ilk okuyan olarak, karakterin hazırlanmasında ve yaratılmasında, inşa edilmesinde etken olur. Oyuncuyu en çabuk ve en başarılı şekilde deneme çekimlerine hazırlar ve başarılı olma şansını artırır. Oyuncunun motivasyonunu yükseltme konusunda oyuncuya yardımcı olur ve kendini rahat hissetmesi için gerekenleri yapar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu