Sağlık

Çocuklarda Bahar Alerjilerine Dikkat

Bahar dönemiyle beraber en güzel dönemler başlar. Çünkü bahar ayları, sadece gençler ve yetişkinler değil aynı zamanda çocukların da en sevdiği aylardan birisidir. Bu aylarda çocuklar, keyifli oyunlar oynar, dışarıda yorulana – terleyene kadar koşmak isterler. Ancak bu aylarda dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. O nokta da bahar alerjisi durumudur. Çocuklarınızın böylesine ciddi rahatsızlık veren sorunla karşı karşıya kalmaması adına dikkatli olmalı, diğer bir adıyla “saman nezlesi” diye belirtilen bu sağlık sorunu için çocuklarınızı korumalısınız.

Çocuklarda Bahar Alerjilerine Dikkat
Çocuklarda Bahar Alerjilerine Dikkat

Polenleri rüzgar nedeniyle etrafa saçılan bitkileri soluyan çocukların mevsimsel ya da kısa süreli alerjik olarak nezleye kapılmaları muhtemel bir durumdur. Buna göre bahar aylarında çocuklarınızın burun akıntısı olduğunda ya da tıkanıklık olduğunda büyük ihtimal böyle bir sorun ile karşı karşıya kaldığınızı bilmelisiniz.

Yaz dönemi içerisinde alerjik bir durum olduğunda, nezle, burun akıntısı / tıkanıklığı gibi sorunla karşı karşıya kalındığında direkt olarak doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu bahar aylarında gelen alerji, normal nezleyle karıştırılabiliyor. Eğer tıbbi yardım alınmaz, doktor ile görüşülmezse, çocuğun ilerleyen dönemlerde kalıcı hastalığının oluşmasına neden olabilirsiniz.

Bahar alerjisi için aşı tedavisi

Çocuğunuzun bahar ayları nedeniyle maruz kaldığı bahar alerjisi ile alakalı olarak, tıbbi yardım alınarak ilaç tedavisi sunulur. İlaç tedavisiyle alınacak olan belli periyotlarda ki bu ilaçlar doğrultusunda eğer sorun çözülmez ise, o halde direkt olarak aşı tedavisi uygulanır.

Çocuklarda Bahar Alerjilerine Dikkat
Çocuklarda Bahar Alerjilerine Dikkat

Bu alerjiye kapılan çocuklarda ilk olarak aşı değil, ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Genel larak ilaç tedavisiyle kısa sürede alerji atlatılır. Ancak atlatılmadığı durumlarda direkt olarak aşı tedavisi uygulanarak sorun daha da güçlü bir şekilde çözülebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu