Sağlık

YÜZMEK YAZ MEVSİMİNDE VARİS ŞİKAYETLERİNİ NEDEN AZALTIR?

Varis sorunu yaşayan insanlar yaz mevsiminde bacaklarında ki varislerin bacakların estetik görünümünü bozduğunu düşündüğünden dolayı denize veya havuza gitmeyi tercih etmemektedir. İnsanların bu düşünceleri yüzmenin her hastalık gibi varis problemine de ne kadar iyi geldiği düşünüldüğü zaman oldukça yanlıştır. İnsanların bu açıdan psikolojik olarak kendilerini rahatlatıp varis problemine iyi gelen yüzme sporunu yapmaları için varise estetik bir problem olarak değil de sağlık problemi olarak bakması gerekiyor.

VARİS ŞİKAYETLERİ

Yüzme sporu, varis sorunu bulunan insanların yaz mevsiminin yoğun sıcaklarından kaynaklanan şikayetlerini büyük oranda düşürmektedir. Yüzme sporu, bacaklarında varis sorunuyaşayan insanların özellikle yaz mevsiminde ödem, bacaklarda yorgunluk, kaşıntı, ciltte renk değişikliği v.b gibi şikayetleri azaltır.

VARİS ŞİKAYETLERİ

Yaz mevsiminde varis sorunu yaşayan insanların yüzme sporundan fayda görmesi için uyması gereken kurallar vardır. Bu kuralın en başında da sıcaklığın yoğun olduğu 11.00 ve 16.00 saatleri arasında kesinlikle yüzülmemesidir. Çünkü sıcak hava varis damarlarının genişlemesine ve varisin ilerlemesine neden olabilir. Varis sorunu yaşayan insanlar güneşlenme seansını kesinlikle kumda yatarak hareketsiz bir şekilde yapmamalıdır. Bunun yerine yürüyerek hareketli bir şekilde güneşlenmeyi tercih etmelidir. Çünkü kumda yatarak hareketsiz kalmak hem damarlarda kan toplanmasına hem de kumun ve havanın sıcağı ile birlikte varis damarlarının genişlemesine neden olur. Ayrıca varis sorunu yaşayan insanlar yüzme sporunu yaparken her denizden çıktığında soğuk duşun altına girerlerse vücut ısılarını düşüreceğinden büyük faydasını görürler.

VARİS ŞİKAYETLERİ
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu