Hamilelik

İnfertilite Tedavisi 

İnfertilite Tedavisi 

 

            İnfertilite, tıbbi olarak normal yollardan çocuk sahibi olunamaması durumudur. Halk arasında kısırlık olarak bilinen durumun tıbbi olarak tedavi çareleri bulunmaktadır. Yanlış bir kanı olarak kısırlığın sadece kadından kaynaklandığı sanılmaktadır. Oysa erkeklerdeki üreme sorunları sebebiylede kısırlık yaşanabilmektedir. İnfertilite tedavisi için her iki çiftinde düzenli olarak tıbbi kontrollerden geçmesi gerekmektedir. Bu sayede üreme sorunlarının kimden kaynaklandığı, daha kolay şeklide belirlenir ve bu yönde tedaviler gerçekleştirilebilir.

Erkek İnfertilite Tedavisi

Erkeklerde kısırlığa yol açan en önemli durum spermlerdeki kalitesizlik ve spermlerin yeterli şekilde atılamamasıdır. Araştırmalar ilk olarak sperm miktarıyla başlar. İlk testte 1 milyon üzerinde elde edilmesi ve 2 saat’lik periyot sonunda en az %40 hareketliliğin olması gerekmektedir. Bu şartlar sağlanamıyor ise nedeni araştırılır ve tedavi bu yönde ilerler. Cerrahi yöntemler sperm kanallarındaki tıkanıklığı gidermek için ilaç tedavileri de spermlerdeki kaliteyi arttırmak için uygulanır. Ayrıca erketeinfertilite kolay tedaviler ile giderilememesi durumunda, farklı teknikler ile tüp bebek uygulamalarıyla çocuk sahibi olunabilmektedir.

Kadın İnfertilite Tedavisi

Kadınlarda gebeliğe engel olan durumlar erkeklerdekinden çok farklı sebeplerden dolayı oluşabilmektedir. Bu sebepten dolayı uyguninfertilite tedavisi için doğru araştırmalar yapılmalı ve en uygun tedavi seçilmelidir. Kadınlarda yumurtlama, aşılama ve tüp bebek tedavileri en kolay ve klasik infertiliteçareleridir. Yumurtlama sorunları için anne adaylarının hormonal olarak düzene girmelerini sağlayan ilaç tedavileri oldukça başarılı yöntemlerdir. Aşılama yönteminde babadan seçilen en kaliteli spermler yumurtlama tedavisi gören anne adayına kolayca enjekte edilerek, gebeliğin sağlanmasına çalışılır. Benzer şekilde tüp bebek yöntemi, hem anne hem de baba adayında ilaç ile tedavi edilemeyen infertilite durumunda uygulanır.

            Tüp bebek uygulamasının en kısa tanımı, anneden infertilite tedavisi gereği, çeşitli yollar ile alınan sağlıklı yumurtaların, erkek spermleri ile laboratuar ortamında döllenmesinin sağlanması sonucunda, kadın rahmine tekrar yerleştirilerek gebeliğin sağlanmasıdır. Bu tedavi yöntemi, erkeklerde ölü ya da kalitesiz sperm üretimi sorununlarında, kadınlarda yumurtalık ve tüplerdeki sorunlar ile ileri yaş hamilelik çabalarında uygulanmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu