Sağlık

Rutinde Yapılması Gerekli Olan Sağlık Kontrolleri Hangi Sıklıkla Yapılmalı

Sağlık Kontrolleri

Gelişen tıp sayesinde, seneler sonra ortaya çıkma ihtimali olan hastalıklar bile, tespit edilebilmektedir. Ancak bu tespitin sağlanabilmesi, sadece düzenli kontrollerle mümkün olabilmektedir.Rutinde yapılması gerekli olan sağlık kontrolleri hangi sıklıkla yapılmalı, bu bilgiye sahip olmak ve uygulamak, hayat kurtarıcı olabileceği gibi, konforlu bir yaşam sürmenin de yoludur.

Koruyucu hekimlik kapsamında yapılan bazı testler ve rutin kontroller, kişiden kişiye değişiklik gösterebilse de, genel olarak aynı şekilde uygulanır. Tarama testleri adı verilen testler genellikle yaş gurubuna veya risk gurubuna bağlı olarak belirlenmektedir. Bu tarama testleri hakkında genel bir bilgi vermek gerekirse, kan şekeri başta olmak üzere kan kolesterol ölçümü, kan basıncı ölçümü, ultrasonografi, Kolonoskopi ve idrar tahlilleri şeklide sıralayabiliriz. Ancak kadınlarda rahim ve erkeklerde PSA (prostat spesifik antijen) kontrolleri de, mutlaka belirli ve öngörülen sıklıkta yaptırılmalıdır.

Kan Şekeri Ölçümleri

Sağlık Kontrolleri

Toplumumuzun %3 de rastlanan şeker hastalığı, pek çok kişi tarafından fark edilmediği için, sinsice ilerleyen bir hastalıktır. Bu sebeple kan şekeri ölçümlerinin 20li yaşlardan sonra yaptırılmaya başlanmalıdır.

Kan Kolesterol Ölçümü

Kolesterol yüksekliği en başta kalp ve beyin olmak üzere bütün organları etkileyen ciddi bir durumdur. Özellikle genetik yatkınlığı olan kişilerin 20li yaşlardan itibaren kontrollerini düzenli bir şekilde yaptırmaları gereklidir.

Kan basıncı ölçümü

Aslında her muayenede mutlaka yapılması gereken kan basıncı ölçümü de, eğer ailede tansiyon rahatsızlığı olan kişiler var ise mutlaka 20li yaşlardan sonra yaptırılmaya başlanmalıdır.

Ultrasonografi Kontrolleri

Sıklıkla karın iç organlarının kontrolü için yapılan bu uygulama, birçok hastalığın erken teşhisinde önemli rol oynar. Özellikle 40lı yaşlardan sonra düzenli olarak yaptırılmalıdır.

            Rutinde yapılması gerekli olan sağlık kontrolleri hangi sıklıkla yapılmalı, sorusuna verilecek genel cevap ise yılda bir kez olmalıdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu