Anne-Çocuk

Tüp Bebek Tedavisinde PRP Nedir?

Tüp bebek tedavisinden PRP yöntemi ile kısırlık, yumurtalık gençleştirme gibi farklı problemler için kullanılır.

Tüp bebek tedavisinde PRP, kadınların ileri yaşta yumurtlama bozuklukları görülebilir. Gebelik için denemelere rağmen istenilen sonuç alınamayınca doku ve organ yenilemesi amacıyla bu yöntem kullanılmaktadır. PRP uygulaması, hastanın kendi kanından elde edilmiş olan trombosit açısından zengin olan kanın rahmine geri verilmesi işlemidir. PRP, yönteminde gebelik başarısını artırmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinde PRP Kimlere Uygulanabilir?

Tüp bebek tedavisinde gebeliği artıran en önemli etkenlerden biri kadının yumurta sayısı ve kalitesidir. 37 yaş üzerine çıkınca yumurta sayılarında azalışlar görülür. 40 yaşından sonra bu azalışlar daha fazla artmaya başlar. Tüp bebek tedavisinde PRP kimlere uygulanabilir dersek eğer, rahim kalınlığı ve yumurta kalitesi düşük olan kadınlara uygulanabilir. Birden fazla tüm bebek tedavisi görmüş ve başarısız olanlara uygulanabilir. Ayrıca yumurtalık rezervi azalan kadınlarda ve ilerleyen yaşta tüp bebek tedavisi gören kadınlara uygulanabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde PRP Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Tüp bebek tedavisinde PRP yöntemini 2 şekilde uygulanır.

Ovarian PRP: kadınların yumurtalıklarda yumurta toplama işlemi gibi opu iğnesi ile girilir. Girilen yere PRP enjeksiyonu yapılır. Bu işlemle yumurta sayısı ve kalitesi üzerinde olumlu etki görülür.

Endometrial PRP: bu işlem tüp bebek tedavisinde PRP yöntemi nasıl uygulanır sorusunun ikinci yöntemidir. İşlem rahim içerisine yapılır. Hamile kalıpta rahim kalınlaşmadığı için düşük yapan kadınlara uygulanır. Bu işlem ile embriyonun tutunması kolaylaşır. Birkaç kez tüp bebek deneyip de başarısız olanlara uygulanmaktadır.

Tüp Bebek PRP Tedavisinde Ne Kadar Etki Görülür?

Anne ve baba adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri de tüp bebek PRP tedavisinde ne kadar etki görülür sorusudur. Genellikle tedavi ardından 3-4 ay içerisinde olumlu etki görülmektedir. Yeni bir tedavi yöntemi olduğu için etkisinin ne kadar sürede olduğu tam olarak bilinmemektedir. 7-8 ay gibi bir süre zarfında yumurta üretimi sağlanabilir mi tam bilinmemektedir. PRP tedavisini birkaç kez uygulamak zorunda kalınsa dahi bir sakınca ortaya çıkarmaz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu