Güzellik

Kendi Pedikürünüzü Kendiniz Yapın

Ayak bakımı özellikle kadınlar için oldukça önemlidir. Bizde yazımızda kendi pedikürünüzü kendiniz yapın başlığıyla bundan bahsedelim.

Kendi pedikürünüzü kendiniz yaparak ayaklarınıza estetik görüntü kazandırabilirsiniz. Ayrıca ayak sağlığı açısından oldukça yararlı bu işlem için ekstra para harcamanıza gerek kalmaz. Özellikle son zamanlarda yaşanan salgın riskine herkes kişisel bakımını evde yapmak zorunda kaldı. Bulaş riskinin yüksek olduğu pedikür işlemi için edineceğiniz malzemelerle evde yapmanız daha sağlıklıdır. Bunun için pedikür nasıl yapılır önce bu soruya cevap bulmak gerekir. O zaman bizde pedikür işlemlerini bu yazımızda anlatalım.

Evde Pedikür Yapma

Evde pedikür yapmak artık çok kolay. Zamanı olmayanlar, tasarruf etmek isteyenler, hijyen gibi sebeplerden dolayı alacağınız birkaç malzemeyle evde pedikür yapmanız mümkün.

Yaz  aylarında terlik, sandalet, açık ayakkabı daha çok tercih edilir. Ayaklar daha çok ön plandadır. Bu da ayakların daha çok yıpranmasına ve bakıma ihtiyaç duymasına neden olur. Bu nedenle özellikle yazın daha çok pediküre ihtiyaç duyulur.

Evde Pedikür Yapma İşlemleri

Evde pedikür yapma işlemleri oldukça kolaydır. Gelin bunları adım adım anlatalım.

  1. İlk olarak tırnaklarınızda oje varsa aseton yardımıyla bunları temizleyin
  2. Ardından varsa ayak küveti yada leğene sıcağa yakın su koyun. Bu suyun içine duş jeli yada sıvı sabun koyarak ayaklarınızı bu suda 30 dakika bekletin.
  3. İstenilen sürede bekletildikten sonra ayaklarınızı ayak havlusuyla kurulayın.
  4. Ayaklarınızı kuruladıktan sonra ayak tabanlarınızı törpüleyin. Topuklarınızı ponza taşı ile temizleyin.
  5. Bundan sonra ise yumuşamış tırnaklarınızı kesin ve törpüleyin. Tırnak etlerinizi et makasıyla derin olmayacak bir şekilde kesin. Bu işlemi yaptıktan sonra mutlaka kolonyalı pamukla kesilen yerleri mikroplardan arındırın.
  6. Bu işlemden sonra isterseniz ayak peelingi yapabilirsiniz. Evde bulunan basit malzemelerden karbonat ve sirke ile yapacağınız karışımla ayaklarınızda mantar, mikrop riskine karşı önlem almış olursunuz. Bir süre beklettikten sonra durulayıp ayak havlusuyla kurulayın.
  7. Herhangi bir ayak kremi ile ayaklarınıza dairesel hareketlerle masaj yapın. Bu işlem kan dolaşımını sağlayarak rahatlamanızı sağlar.
  8. Parmak ayırıcı taktığınız ayağınıza istediğiniz bir ojeyi sürerek evde pedikür yapma işlemini tamamlamış olursunuz.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu