Güzellik

Tırnak Bakımı

 

Tırnak Bakımı

Tırnaklar çok hassas bir yapıya sahip oldukları için tırnaklarımızın bakımını da bir o kadar hassas yapmamız gerekmektedir. Tırnaklarımızın güzel gözükmesini ve sağlıklı olmasını kesinlikle hepimiz isteriz. Peki, tırnaklarımızın güzel gözükmesi ve sağlıklı olması için gerekli bakımı yapıyor muyuz? Günümüzde tırnak bakımını doğru şekilde yapma oranı yüzde onu geçmemektedir. Peki, doğru şekilde tırnak bakımı nasıl olmalıdır.

Tırnaklarımıza için gerekli bakım nasıl yapılır? Tırnak bakımınıza başlamadan önce bir pamuğa birkaç damla alkol sürüp tırnaklarımızı pamuk yardımıyla temizleyip sonra bir havlu ile tırnakları iyice durulamalıyız. Gerekli kan dolaşımını sağlamak için günlük olarak tırnakları bir fırça yardımıyla sağa ve sola olacak şekilde fırçalamalıyız. Bu işlem kan dolaşımını hızlandırır ve tırnaklarımızın daha çabuk uzamasını sağlar. Kullandığımız törpünün tırnağımızın yapısına uygun olmasını sağlamalıyız. Eğer tırnaklarımız kalın ise kalın bir törpü, ince ise ince bir törpü kullanmalıyız. Törpüyü çok bastırmayacak şekilde hep aynı yöne doğru kullanmalıyız. Tırnak kenarlarını törpülemek tırnaklarımızın kırılgan bir yapıya sahip olmasına sebebiyet verir bu işlemden kaçınmalıyız. Tırnaklarımızı törpüledikten sonra tırnaklarımıza nemlendirici bir krem sürüp iki – üç dakika tırnaklarımıza masaj yapmalıyız. Haftada üç kez olacak şekilde tırnaklarınıza limon sürün, fazla sıklıkla limon sürmek tırnakların zayıflamasına neden olur. Tırnaklara limon sürmek tırnaklardaki mat rengi yok eder tırnak rengimizin beyaz olmasını sağlar. Tırnağımızın yanındaki etleri kesme işlemini kolaylaştırmak için tırnak etlerimiz fazla sert ise tırnak etlerimize tırnak eti yumuşatıcı krem ile masaj yapmalıyız. Tırnak etlerimizi, tırnak eti kesicisi yardımıyla dibe doğru itecek şekilde kesmeliyiz. Şeytantırnağı diye tabir ettiğimiz kısmı daha özen göstererek dikkatli bir şekilde kesmeliyiz. Yumuşak bir tırnak yapısına sahipsek tırnaklarımıza sertleştirici cila, yavaş uzayan bir tırnak yapısına sahipsek tırnak uzamasına yardımcı olacak cila, sağlıksız tırnaklara sahipsek besleyici cila kullanmalıyız. Güneşli bir havaya çıkıyorsak tırnaklarımıza güneş koruyucu krem sürmeliyiz. Güneş tırnaklarımızın zedelenmesine neden olur. Aynı zamanda deterjan ve temizlik için kullanılan diğer maddelerle tırnaklarımızı temas ettirmekten kaçınmalıyız. Bulaşık yıkarken ve temizlik yaparken mutlaka plastik eldiven kullanmalıyız. Sağlıklı bir tırnak yapısına sahip olmamız için iki şey gereklidir sağlıklı bir metabolizma ve dıştan gelebilecek tehlikelere karşı gerekli tedbiri almamız. Eğer tırnak bakımınızı evde yapmıyorsanız tırnak bakımı yaptırmak için gittiğimiz yerin temiz olmasına dikkat etmeliyiz.

Tırnak bakımımızı evde yapıyorsak kullandığımız manikür ve pedikür aletlerini yeterli sıklıkla temizlememiz gerekmekte. Yeterli sıklıkta temizlenmeyen manikür ve pedikür aletleri içlerinde çeşitli mikrop ve bakteriler barındırmakta, tırnaklarımıza ciddi zararlar vermekte hatta tırnak kırılmalarına sebep olabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu