Güzellik

Soğuk Havaların Cilde Olumsuz Etkileri

Havaların soğuması ile beraber, ciltte birçok sorun meydana gelmektedir. Cildimizde olan nem dengesi ve su oranı kış aylarının gelmesi ile beraber azalmaktadır. Bundan dolayı nemsiz kalan cilt, kurumaya başlar. Kuruyan ciltte ise çizgiler oluşur, deride beyaz pul pul bir görünüm meydana gelir. Bundan dolayı kış aylarında cildin dengeli bir şekilde nemlendirilmesi şarttır.

Kış Mevsimi Cildimizi Nasıl Etkiliyor?

Havaların soğumasının cildimiz üzerinde olumsuz birçok etkisi bulunmaktadır. Başta yetersiz sıvı alımı ile beraber ciltteki su oranı düşmektedir. Bundan dolayı cildimizde kuru bir görünüm meydana gelir. Soğukla beraber dışarı çıktığımızda rüzgârın etkisi cildimizdeki olumsuz etkileri arttırıyor. Buradaki en önemli faktör cildi yeterli düzeyde nemlendirmek. Yeteri kadar içten ve dıştan nemlendirilmeyen cilt özellikle kış aylarında birçok olumsuz etki ile karşılaşıyor.

Kış aylarında soğuktan en çok etkilenen yerler ise özellikle yüz, el ve dudaklardır. Bundan dolayı el, yüz ve dudaklarda kanama, çatlama, kuruma, kaşınma gibi birçok olumsuz etki görülüyor. Özellikle ellerde bu etkiyi net bir şekilde görmek mümkün. Soğuğa maruz kalan el, yüz ve dudakların özellikle kış aylarında nemlendirmek, bol bol su içmek, sık sık sıcak banyolar yapmaktan kaçınmak ve bulunduğumuz ortamları sık sık havalandırmak oldukça önemli faktörler.

Kış aylarında vücudumuzu etkileyen yalnızca olumsuz iklim şartları ve rüzgâr değildir. Bu şartların yanı sıra, sık sık sıcak su ile yapılan duşlarında cilt üzerinde olumsuz birçok etkisi bulunuyor. Sıcak su ile yapılan duşlar, tüm vücudumuzu olumsuz olarak etkiliyor ve kurumasına, kaşınmasına ve matlaşmasına yol açıyor. Bundan dolayı kış aylarında ılık su ile banyo yapılmalı ve banyodan sonra tüm vücuda nemlendirici kremler uygulanmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu