Eğitim & Kurs

Kameramanlık ve Çekim Teknikleri

 

Görsel olarak izlediğimiz her bir materyalde kameramanlık ve çekim teknikleri ön plana çıkmaktadır. Her ne kadar kameramanlar görüntülerde yer almasa da görüntülerin baş mimarları olarak kabul edilmelidir. İşte bu kapsamda bizler de yazımızda birkaç önemli teknik hakkında sizlere bilgilendirmelerde bulunacağız.

Genel Esaslar

Çekim teknikleri ülkelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Zira her bir ülke vatandaşının alışık olduğu görseller farklılık göstermektedir. Ancak genel esaslara kahir ekseriyetle uyulmaktadır. Buna örnek olarak verecek olursak görüntüsü alınan bir insanın başından yukarısında bir miktar boşluk bırakılmaktadır. Baş boşluğu olarak adlandırılan bu boşluk insanların sıkışmış gibi bir görüntü vermelerinin de önüne geçmektedir. İşte bunun gibi birçok genel çekim teknikleri bulunmaktadır. Ayrıca bu esaslar içerisine teknik donanımların nasıl kullanılacağı konularını da ekleyebiliriz.

Özel Çekim Teknikleri

Genel olarak yakın, orta ve uzak çekimlerden bahsetmek mümkündür. Ancak bunların dışında da birtakım özel teknikler bulunmaktadır. Örneğin diz üstü, bel plan, göğüs plan, baş plan ve yüz plan gibi çeşitli çekim teknikleri bulunmaktadır. Bu tekniklerde adı geçen insan uzuvlarının üzeri kadraja alınmaktadır. Örneğin göğüs planda göğüs ve üzeri kadraja alınırken bel ve bacaklar alınmamaktadır.

Bunların haricinde amors çekim gibi özel bir çekim daha bulunmaktadır. Bu teknikte bir kişinin omuzunun üzerinden çekim yapılmakta ve hem omuz hem de asıl çekilen kişi kadraja alınmaktadır.

Ayrıca bazı çekim tekniklerinde özel mesajlar verildiğini de ifade etmek gerekir. Örneğin alt açı çekim tekniğinde kişiler ya da cisimler alttan çekilmekte ve yüceltilmektedirler. Ancak üstten çekim yapıldığında kişi ya da nesneler alçaltılmaktadır. İşte bu gibi incelikler kameramanlık eğitimi alınarak öğrenilebilir. Bunun için gerek özel gerekse de kamu kurumlarından eğitim alınabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu