Anne-Çocuk

Prematüre Bebekler Hakkında Merak Edilen Önemli Bilgiler

Prematüre Bebekler Hakkında Merak Edilen Önemli Bilgiler! Prematüre bebeklerde yaygın olarak görülen bir başka durum ise, hıçkırık olarak kendini göstermektedir. Bu bebeklerin hıçkırdıkları zaman büyüme gösterdiği ile alakalı yaygın bir koca karı söylemi bulunmaktadır.

Prematüre Bebekler Hakkında Merak Edilen Önemli Bilgiler! Doğru olmayan bu söylem, erken doğan prematüre bebek için de geçerli olmamaktadır. Tüm bunlar, anne rahmi içerisinde bebeğin yeterince gelişememesinden kaynaklanmaktadır. Gebeliğin iki yahut da üçüncü trimesterisinde bebek, hıçkırmaya başlaya bilmektedir.

Prematüre Bebeğin Dinmeyen Hıçkırıkları

Anne karnında görülen hıçkırıklar, bebeğin doğum sonrasındaki yaşamına hazırlanması adına nefes alıştırması yaptığı şeklinde tarif görmektedir. Bebekler, anne karnında nefes alıştırması yapar iken, amniyotik sıvı yutması karşısında gösterdiği tepki olarak hıçkırık ortaya çıkmaktadır. Gebeliğin ikinci üç aylık dönemi içerisinde anne karnında bulunan bebek, amniyotik sıvının bir bölümünü yutmaya ya da salmaya başlamaktadır.

Üçüncü trimester dönem içerisinde takriben otuz dördüncü haftaya denk gelen bir zaman diliminde, amniyotik özellikli sıvı seviyesi en yüksek mertebelere ulaşmaktadır. Amniyotik özellikli sıvı, bebeğin metabolizmasındaki bağırsak mikrobiyomunu olgunlaştırmaktadır. Ayrıca bağışıklık sistemi oluşturmakta ve bağışıklık sisteminin hazırlanmasına yardımcı olmaktadır. Bu konuda bir dizi büyüme faktörüne doğrudan etki etmektedir. Anti inflamatuar ile anti enfektif bileşenlerine sahip olmayı da sağlamaktadır.

Hıçkırıkların Olası Nedenleri

Zamanında doğan normal bebekler de, sık sık hıçkırmaktadır. Beslenme ile bağlantılı olabilen hıçkırma, kasın tahriş olmasından da kaynaklanabilmektedir. Ayrıca beyni karna bağlayan sinir olan vegas sinirinin uyarılması sonucunda tetiklenmekte olan diyafram, ani kasılmalara neden olabilmektedir. Bu da hıçkırığı tetiklemektedir. Prematüre özellikli bir bebek için hıçkırık, fiziki açıdan oluşan bir sebepten daha çok fizyolojik bir tepki olarak görülmektedir.

Prematüre bebek, nörolojik sistemi henüz olgunlaşmadığından, karşılaştığı streslere farklı tepki verebilmektedir. Zira beyin prematüre bebekte, hem kalp hızını hem solunum hızını hem kan basıncını hem de sıcaklık gibi metabolizmanın işlevlerini düzenlemektedir. Prematüre özellik gösteren bebek, henüz daha olgunlaşmamış bir sinir sistemi tarafından düzenlenmesi gerçekleştirilen organlara sahip bulunmaktadır.

Bu da bebeğin aşırı uyarıcılar karşısında fizyolojik olarak stres tepkilerinin oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu davranış göstergeleri olarak kendini ya hapşırma ya tükürme ya öğürme ya da hıçkırık olarak gösterebilmektedir. Prematüre bebek büyük gelişim gösterdikçe, metabolizması da düzene girerek en iyi şekilde yanıt verebilmektedir. Bu durumda anne babalar bebeklerinin stresini kontrol etmeli ve istikrarlı ipuçlarını öğrenmeleri gerekmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu