Diyet

Diyet Yaparken Yumurta Tüketmenin Faydaları

Diyet Yaparken Yumurta Tüketmenin Faydaları Nelerdir? Yumurta, diyetlerin çoğunda çok faydalı bir besin olarak beslenme programına dâhil ediliyor. Hem oldukça ucuz olan hem de birçok faydaları olan yumurta ile ilgili internette çok yanlış bilgiler de mevcut.

Diyet Yaparken Yumurta Tüketmenin Faydaları Nelerdir? Yumurtayı karalayan bu bilgiler, birçok insanın yumurtadan uzak durmasına neden oluyor. İyi bir protein kaynağı olan yumurta, kilo vermeye yardımcı olan ve sağlıklı beslenmeyi destekleyen birçok diyetin temel besin maddesini oluşturuyor. Yumurtada B12 vitamini, A vitamini, E vitamini, D vitamini, niasin, kalsiyum, demir, magnezyum, kolin gibi vücudumuzun ihtiyaç duyduğu birçok önemli madde bulunuyor. Diyet yaparken yumurta tüketmek hem sağlığımız hem de ideal kilomuza ulaşmamız için oldukça önemli. Diyet yaparken beslenmemize yumurtayı dâhil etmenin başlıca faydaları ise şunlar:

Tok Tutar

Sabahları yumurta tüketmek, gün içinde sizi tok tutar, böylelikle daha az yemek yemenizi sağlar. Aynı zamanda yumurta, size gün içinde ihtiyaç duyacağınız enerjiyi verir. Bu yüzden yumurta yediğiniz günlerde az yemek yeseniz bile kendinizi daha enerjik hissedersiniz. Bir yumurtada yaklaşık 70 kalori , 6 gram protein, 5 gram yağ bulunur. Karbonhidrat içermeyen yumurtada D vitamini, B12 vitamini gibi vücudumuz için kritik öneme sahip vitaminler de bulunur. Gün içinde sizi tok tutan yumurta, diyetlerde tüketebileceğiniz en iyi besin kaynaklarından biridir.

Zihni Güçlendirir

Yumurtanın içinde kolin adı verilen, hücre zarlarının ve yeni sinir ağlarının oluşumu için gerekli olan bir madde bulunur. Yumurtada bulunan bu madde, zihni, hafızayı, genel sinir sistemini, kas kontrolünü güçlendirir. Her gün tüketilen bir adet yumurta, günlük kolin ihtiyacımızın yüzde 6’sını karşılamaktadır.

Kemikleri Güçlendirir

Yumurtada insan sağlığı için çok gerekli bir vitamin olan D vitamini bulunur. D vitamininin vücudumuzda birçok önemli görevi vardır. D vitamini kan basıncını düzenler, kanserli hücrelerin gelişmesini önler, depresyona karşı korur. D vitamininin diğer önemli bir faydası ise kemikleri güçlendirmesidir. D vitamini, bağırsaklarda kalsiyumun emiliminde rol alır, böylece vücuttaki kalsiyum ve fosfor seviyelerinin artmasında rol alarak güçlü kemiklere sahip olmamızı sağlar. Yumurtanın sarısında bulunan D vitamini, günlük D vitamini ihtiyacımızın yaklaşık yüzde 6’sını karşılamaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu