Yaşam

Okula Başlayan Çocuk Nasıl Hazırlanmalıdır?

Okula Başlayan Çocuk Nasıl Hazırlanmalıdır? Çocuğu okula nasıl hazırlamalı konusunda özellikle genç anneler tedirginlikler yaşar. Bu süreç içerisinde çocukların en büyük destekçisi annelerdir.

Okula Başlayan Çocuk Nasıl Hazırlanmalıdır? Çocuğu okula nasıl hazırlamalı konusu her eğitim öğretim dönemlerinde gündeme geliyor. Çünkü bu süreç içerisinde özelliklede okul öncesi ve ilkokul öğrencileri çevrelerinden destek beklerler. Öğrenciler uzun zamandır eğitimleri online olarak sağlıyorlardı. Bu yıl eğitim öğretim yeniden yüz yüze oldu. Aradan geçen bir buçuk yıl içerisinde öğrenciler okula gitmeme fikrine alıştı. Bu durumdan kaynaklı olarak minik öğrencileri okula hazırlamak bu yıl daha da zor haline geldi.

Bu yıl okula hazırlanma süreci daha detaylı geçmesi bekleniyor. Çünkü minikler zaten çevresinden ayrılmak istemez. Üstelik uzun bir süre okul alanından da uzak kaldılar. Bu yüzden miniklerin okula daha zor alışmaları normal bir süreci kapsar.

Günümüzde çocuğu okula hazırlama yöntemleri olarak şu pratik öneriler sunulabilir;

1-Okul açılmasına yakın çocukla sınıfına gidin

Çocuklar için okula hazırlanma süreci gergin geçer. Bu durumun temel nedeni ise; çocuk okul hakkında net bilgiye sahip değildir. Duygularının kontrol edemediği için bu belirsizlik çocuklarda gerginlik yapar. Okula gitmek istemez. Okul açılmadan çocuk sınıfı ile tanışırsa; belirsizlikler azalır. Yeni yer heyecanı başlar.

2-Okul ortamının sağladığı faydalardan bahsedin.

Minik öğrenciler için okul çevreden ayrılmak demektir. Kendisini yalnız kalacakmış gibi hisseder. Bu duygunun azalması için çocuğa okulda arkadaş edinmesinden ya da eğlenceli bir öğretmeni olacağından bahsetmek gereklidir. Böylece çocuğun okula alışma süreci daha kısa sürede tamamlanır.

3-Derslerin günlük programını çocuğun eğlenerek öğrenmesini sağlayın

Minikler belirsiz durumları sevmezler. Yaşları gereği belirsizliği anlamlaştıramazlar. Bu yüzden de okul günlerinin onlar için bir anlamı yoktur. Okul günlerinin nasıl geçeceğini; hangi gün hangi derslerin olacağını çocuğun öğrenmesi gerekir. Bu durum çocuktaki belirsizlik duygusunun azalmasını sağlar.

4-Okul ilk günü tüm çocukların onunla aynı duyguyu taşıdığını anlatın

Her çocuk tabi ki de özeldir. Fakat pek çoğu benzer duyguları yaşar. Minikler ilk okul günlerinde korku, kaygı ya da ayrılık duygularını aynı anda yaşar. Bu durumun üstesinden çocuklar gelemiyor. Miniklere yaşadıkları duygularda yalnız olmadıkları anlatın. Böylece çocuklar kendilerini yalnız hissetmedikleri için duygularını daha az yoğunlukta yaşarlar. Çocuk için okula hazırlanma dönemi keyifli bir hal alır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu