Eğitim & Kurs

Öğrencileri Derslerine Motive Etmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Öğrencileri derslerine motive etmek için en iyi kitapları ve materyalleri temin etmek gerekiyor. Aynı zamanda öğrencinin anlamadığı konularda velilerin yardımcı olması gerekiyor. Bunun için özel dersler de alınabilir.

Öğrencileri derslerine motive etmek için bazı unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle çalışacağı derse ait kitapların ya da materyallerin eksiksiz olması gerekir. Bu süreçte anne ve babanın desteği oldukça önemlidir. Öğrencileri derslerine motive etmek sanıldığı kadar zor değildir. Özellikle evde ders çalışacak öğrencilerin aileleri belirli bir saat belirlemelidir. Peki, öğrenciler nasıl motive edilir?

Öğrencilerin motivasyonunu sağlamak için öğretmenler okulda ellerinden geneli yapıyor. En iyi eğitimi vererek dersi ilginç kılan öğretmenler öğrencilerini daha kolay derse motive etmelidir. Bunun için sizlere birkaç tüyo vereceğiz.

 1. Hedeflerinizi belirleyin.
 2. Öğrencilere kendisini kontrol etme hissini vermelisiniz.
 3. Öğrenciler tehdit edici ortamlarda olmamalıdır. Bunun için tehdit oluşturmayan bir ortam sunmalısınız.
 4. Öğrencileriniz ile çeşitli deneyimler yapın.
 5. Eğitim okul ile sınırlandırılmamalıdır. Çünkü eğitim her yerde olmalıdır. Öğrencilerinizi motive etmek için okul bahçesinde de ders yapabilirsiniz.
 6. Öğrencilerinize ödüller sunabilirsiniz. Bu sayede öğrenciler daha hızlı derse motive olur. Bu sayede öğrenciler derse daha çok katılımcı olur.
 7. Rekabetçi olun ama pozitif olmaya özen gösterin. Öğrencileriniz arasında rekabeti kızıştırabilirsiniz. Bu sayede öğrenciler birbirinden daha iyi olmak için çaba göstermeye başlar. Dolayısı ile öğrencilerinizi derslerine daha kolay motive edebilirsiniz.
 8. Öğrencilerinize sorumluluk vererek derse motive olmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntem özellikle derste motive sorunu çeken öğrenciler için verilmelidir.
 9. Öğrencilerin birlikte çalışması için grup çalışmaları planlayabilirsiniz. Bu sayede öğrenciler hem iş birliği hakkında bilgi edinir hem de kendini ön plana çıkarır.
 10. Öğrencilerinize verdiğiniz her işte onları övmelisiniz. Bu süreçte onları överek onların ne kadar başarılı olduğunu söyleyebilirsiniz. Bu sayede öğrenciler sizin dersinize daha motive olmuş bir şekilde girer.
 11. Öğrencilerinizi tanımalısınız. Bunun için veli toplantısı yaparak öğrenciler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Aynı zamanda onlara görevler ya da ödevler vererek de tanıyabilirsiniz. Daha sonra onların sevdiği konularda aktiviteler düzenleyerek derse karşı motivasyonunu sağlayabilirsiniz.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu