Yaşam

Kekeme Çocuklar İle Öğretmenlerin İletişimi Nasıl Olmalı

Kekeme Çocuklar İle Öğretmenlerin İletişimi Nasıl Olmalı? Çocukların doğru bir şekilde iletişim kurabilmelerine olanak sağlayan en büyük yardımcıları öğretmenlerdir.

Kekeme Çocuklar İle Öğretmenlerin İletişimi Nasıl Olmalı? Kekeme olmak birçok ailenin çocuklarının iletişim noktasında yaşayacakları zorluklar açısından oldukça tedirgin oldukları bir durum olarak görülmektedir. Bu şartlarda sağlıklı bir şekilde iletişim kurulması zorlanmaktadır. Küçük yaşlarda özellikle çocukların içlerine kapanmasına ve özellikle özgüven noktasında ciddi sıkıntıların yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle bu tür durumlarda öğretmenlerin desteği ile kontrol altına alınabilecek ya da çocuğun bu durum ile en iyi şekilde baş edebilmesini sağlayacak bir süreç gerçekleşecektir.

Kekeme Çocuklar İle İletişim

Kekeme çocuklar ile öğretmenlerin iletişimi her zaman çok önemlidir. Özellikle bu hassas durumun en iyi şekilde gerçekleşebilmesi için öğretmenlerin çok titiz davranmaları gerekir. Bu tür durumlar çoğunlukla ilkokul dönemlerinde yaşanmaktadır. Bu nedenle bu yaşlarda iletişim becerilerinin gelişimi açısından öğretmenlerin daha fazla bu öğrencilerine zaman ayırmaları önemlidir. Genel olarak bu tür durumlarda öğretmenler ne şekilde bir yaklaşım içinde olacaklarını pek bilemezler ancak bu şekilde çocuklar için daha zorlayıcı bir sürecin oluşmasına neden oluşturmaları mümkündür.

İletişim Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğretmenlerin kekeme çocuklar üzerindeki etkisi her zaman önemlidir. Çocuklar bu dönemde içlerine kapanmaya fazlasıyla meyillidir. Özellikle yaşadığı şeyin farkında olmaları ve bu durum ile baş etmek istememeleri durumun daha zor bir hal almasına neden olabilmektedir. Bu durumu yaşayan çocuğun kendisini bulunduğu ortamdan soyutlamasına izin vermeden hem iletişim sürecini daha aktif hale getirmek hem de sınıf içerisinde doğru bir yaklaşım göstermek çocuk ile daha doğru bir iletişim kurulması açısından her zaman önemlidir. Bu nedenle tedirgin davranıp çocukla uzaklaşmamaya ve ne şekilde davranacağını bilmediğini o yaşta ki bir çocuğa hissettirme durumun daha zorlu bir hale gelmesine neden olmaktadır. Öğretmenlerin kekeleyen çocuklar ile iletişimi nasıl olmalıdır ve bu noktada nelerin dikkat edilmesi gerekir. En önemli nokta öğrencinin derse katılımını sağlamak ve özellikle o yaşlarda ki çocukların bilinçlenip bu durum ile alay etmesinin önüne geçmek her zaman önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu