Ekonomi

Bankalara 5 Yıl Ödenmeyen Kredi Kartı Borçları Silinir Mi?

Bankalara 5 Yıl Ödenmeyen Kredi Kartı Borçları Silinir mi? Kredi kartları alışverişte günlük hayatın vazgeçilmez bir ögesi oldu. Bizde yazımızda bankalara 5 yıl ödenmeyen kredi kartı borçları kapanır mı konusunu sizler için ele aldık.

Bankalara 5 yıl ödenmeyen kredi kartı borçları silinir mi? Borcu olan birçok kimse bu soruyu sorar. Hemen hemen herkeste bulunan kredi kartları pek çok ödeme de kolaylık sağlar. Fakat bu kolaylığın yanında yüklü ödeme zorluğu da göz ardı edilemez. Bu borçların ödenmemesi durumunda birtakım yaptırımlara maruz kalınabilir. Bu yüzden bilinçli tüketici olmakta fayda vardır. O zaman bizde yazımızda kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? Sorusunun yanıtını bulmaya çalışalım.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartları ödemelerde nakit para sıkıntısını aşmaya ve taksit imkanından faydalanmayı sağlar. Fakat para vermeden sanki bedavaya alınıyormuş hissi bırakan kredi kartları ay sonunda yüksek bir ödeme tutarıyla geri dönüş yapar. Bankalarda ödemeyi sağlamak adına önlemleri vardır. Son 1 yılda SGK’li işlerde çalışan kimselere kredi imkanı tanır.

Kredi kartı borcu ödenmediği taktirde banka birtakım yaptırımlara başvurur. Kredi kartı borcu 2 ay ödenmezse banka paranın ödenmesi için30 günlük bir süre verir. Verilen bu ek sürede ödeme gerçekleşmez ise toplam 90 günlük olan bu süreden sonra yasal işlemler başlatılır ve olay avukata devredilir. Kredi borcu avukatlık olursa borcu olan kimseyle banka avukatı anlaşmaya gider. Eğer anlaşma sağlanırsa borçlunun ödeme gücüne göre borç yapılandırılır. Buna rağmen borç ödenemezse banka yine birtakım yaptırımlara başvurabilir. İlk olarak SGK’li işlerde çalışan kimselerin maaşlarının yüzde 25’ne el konulur. Herhangi bir işte çalışmıyorsa borçlunun kendi üzerinde bulunan mal varlıklarına el konulur.

Borçlar Kaç Yıl Sonra Zamanaşımına Uğrar?

Borçlar kaç yıl sonra zamanaşımına uğrar? bu soruyu borcunu yapılandırılmaya gidilse dahi ödeyemeyenler sorar. Bankalar açısından borcun silinmesi söz konusu olmasa da borçlunun hiçbir şekilde 20 yıl ödeyememesi durumunda borç zamanaşımına uğrar. Fakat bu süre boyunca banka borçlunun borcuna dair işlem gerçekleştirmemiş olması gerekir. Yani bir anlamda banka unutmuş olmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu