Sağlık

Kaşıntı İçin Hangi Doktora Gidilmesi Gerekir?

Kaşıntı İçin Hangi Doktora Gidilmesi Gerekir? İnsanların vücudundan istenmeyen zamanlarda ortaya çıkan kaşıntı sorunu bir süre sonra dert haline gelmektedir. Bu sorunu yaşayan kişiler kaşıntı için hangi doktora gidilir? Sorusunu merak etmektedir.

Kaşıntı için hangi doktora gidilir? Sorusunun cevabı olarak öncelikle kaşıntı sorununu ela alalım bu sorun her insan da görülen hatta kaşıntı sonraki çeşitli cilt sorunlarını beraberinde getiren bir sorundur. Bu sorunu yaşayan kişiler kaşıntı sonrası vücutta kabarma ve kızarıklık gibi etmenler görürler. Bu sorunun sebebi hem ruhsal hem de çevresel nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Örneğin sürekli sıcak altında kalmak, küçük böceklere maruz kalmak gibi etmenler kaşıntıya neden olan sebeplerden bazıları olup bunlardan kaynaklanan kaşıntı uzun sürmesi halinde bir hakime görünmeniz gerekir.

Kaşıntının Sebepleri

İnsan cildi bazen yiyecek, giyecek veya diğer bazı faktörler ile temas etmesi halinde meydana gelen farklı reaksiyonlar gösterebilir buna da alerji adı verilir. Bazen kumaş boyası, sabun, parfüm ve benzeri kimyasal içerikli giyecek ve kozmetik ürünleri bazen kişilerde alerjik egzamayı tetiklemektedir. Burada bağışıklık sistemi bu alerjenlere karşı saldırıya geçtiği sırada kaşıntının yanında yanma hissi de oluşabilir.

Bunun yanı sıra astım egzema ve benzeri hastalıkları olan kişiler de de alerjik temas egzaması çok daha rahat bir şekilde gelişebilir. Bu nedenle bu doğrultuda gerçekleşen kaşıntının tedavisi için mutlaka cildin hangi kaynaktan geldiğini tespit etmek gerekir. Bu nedenle cildin nemli tutulması ve alerji yapmayan ürünlerin tercih edilmesi gerekir.

Kaşıntı İçin Ne Zaman Doktora Görünmeli

Vücudunuzda bazı sebepler görülen kaşıntılar bazen kısa sürecektir bazen de bu kaşıntılar uzun süreli olacağı için hem sosyal yaşamınızı hem de cildinizi etkileyecektir. Bu nedenle çok şiddetli kaşıntıların yanında aynı zamanda kaşıntının yanı sıra sarılık, nefes almakta zorlanma ya da ciltte görülen iltihap gibi nedenler de varsa ve ayrıca nedeni bilinmeyen bir şekilde vücudunuz sürekli olarak kaşınıyorsa bunun için cildiye doktoruna görünebilirsiniz.

Burada doktor kaşıntının nedeni tespit ederek cildiniz için kaşıntı kremi önerecektir. Bu kremi kullandıktan sonra kaşıntı sorununuz giderilecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu