Sağlık

Kanser Nedir?

İnsan bedeninde hücre dengesinin bozulması kanser oluşması anlamına gelir. Diğer bir deyimle hücrelerden oluşmuş olan insan bedeni, yapısı bozulmuş hücrelerin beden içinde bölünme yoluyla artması sonucu kanser ile karşılaşır. Bu noktada, bir sınırın aşıldığı söz konusudur.

Kanser Nedir?
Kanser Nedir?

Kanser hücreleri iyi ve kötü huylu olmak üzere iki çeşide ayrılır. İyi huylu kanser hücreleri sınırın aşılması gibi bir durumu ortaya çıkarmaz, ancak aynı şey kötü huylu kanser hücreleri için söylenemez. Kötü huylu kanser hücreleri, bedendeki kas ve dokuları aşarak dağılma meydana getirir. Böylece diğer hücrelerin direk olarak etki görmesine neden olur. Bu hastalık taşıyan kötü huylu hücrelerin diğer hücreleri tehdit etmesi anlamına gelir.

 

Kanser Nedir?
Kanser Nedir?

Kötü Huylu Kanser Hücresi

Peki, kötü huylu hücreler neden olur, kanser oluşması hangi aşamadan geçer? Bu sorunun cevabı olarak genelde dış etkenlerden bahsedebiliriz, bunlar; sigara kullanımı, radyasyon veya kimyasal yollardır. Bozulma diğer adı ile mutasyona uğrayan hücreler zaman içinde yapısal olarak bozulma gösterir ve sonuç olarak kanser hücrelerinin yaşama evresi başlar. Normal bir insan bedeninde hücreler sürekli olarak kendini yeniler, ne var ki, yenilenme döneminde bir bozulma yaşanıyorsa, sağlıklı hücrelerin mutasyon geçirmesine ve kansere dönüşmesine neden olur.

Kanseri artıran nedenlerin başında, hava kirliliği, güneşin zararlı etkileri, yaşam şartlarında olumsuz değişimler ve sanayi etkiler yer almakta. Bazı kanser hastalıklarının tedavi sonucu iyileşme gösterdiği bir gerçek, ancak pek çoğunda bedene yayılmış olan kanser nedeniyle hastanın yalnızca yaşam kalitesini ve yaşam süresini uzatmaktan öteye gidememekte.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu