Sağlık

Kan Grubuna Göre Kanser Riski Değişir Mi?

Kan Grubuna Göre Kanser Riski Değişir Mi? Kan grubuna göre kanser riskinin değiştiği sonucuna varılan bir araştırma yapıldı. İşte konuyla ilgili merak edilen tüm detaylar..

Kan Grubuna Göre Kanser Riski Değişir Mi? sorusunun yanıtı EVET. Çünkü, yapılan araştırmalar kanser riski en yüksek olan kan grubunu buldu. Bu durumda direkt olarak kanser riskinin ortaya çıkmasında, kan grubunuz da etkili olacak. Kan grubuna göre artabilecek olan bu ihtimal üzerinden önlem almak kontrolleri sağlamak son derece önemlidir. işte detaylar…

Kan Grubu Kanser Riskini Etkiler Mi?

İlk olarak kan grubuna göre kanser riskinin değişmesi araştırması, İsveç’te Karolinska Enstitüsü tarafından yapılmıştır. Bu duruma sıfır kan grubuna sahip olan bireylerin, kansere karşı daha korunaklı olduğu sonucu çıkmıştır. Yapılan araştırmalar 35 yıl boyunca muayene edilen bir milyondan fazla olan insan değerlendirildi. Kan grubuna göre kanser belirtileri arasında, A kan grubuna sahip olan kişiler mide kanserine eğilimli oluyor.

A kan grubu için mide kanseri riski daha yüksek.

Yapılan araştırmalara göre A kan grubunda kanser riskinin daha yüksek olduğu sonucu çıkıyor. Diğer kan gruplarına göre mide kanserinin ortaya çıkması söz konusu olabiliyor.

Kan Grubu B ve AB Olanlar

Bir diğer kan grubu için kanser riski sonucu ise kan grubu A ve AB olanlar içindir. Pankreas kanseri olma ihtimalinin diğer kan gruplarına göre daha yüksek olması söz konusudur. Bunu göz önünde bulundurmanız durumunda kanser riskinin kan grubuna göre belirlenmesi konusunda söz konusu olabileceğini göreceksiniz. Size sunulacak olan B ve AB kan grubunda, aynı zamanda kanserli tümörlerin oluşumunda elbette alkol, sigara kullanmayan kişiler için bu ihtimalin diğer kişilere göre daha az bir ihtimal olacağını da söylemek gerekiyor.

B ve AB kan grubunda olan kişilerin pankreas kanser riski çok daha yüksek oluyor.

Yaşanan bu sorun direkt olarak kan grubu ile ilişkilendirilerek ihtimaller hesaplanmıştır. Bilim insanları tarafından yapılan bu araştırma da kan grubuna göre kanser riskleri araştırması geliştirilip, kanser türleri ve yayılma hızı üzerinden de genişletilecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu