Yaşam

Çöp Poşetinin Kokmaması İçin Ne Yapılmalı?

Çöp Poşetinin Kokmaması İçin Ne Yapılmalı? Gün içinde biriken evsel atıklar birtakım problemlere neden olabilir. Bizden bu problemlerden biri olan çöp poşeti kokusu nasıl önlenir? Yazımızda bu konuyu ele alacağız.

Çöp Poşetinin Kokmaması İçin Ne Yapılmalı? Pek çok kadın bu konuyu merak eder. Gün içerisinde biriken çöpler bir süre sonra kötü kokulara sebep olabiliyor. Birtakım önlemler alınsa da bazen bunlar da yeterli olmayabiliyor. Bizde yazımızda çöp poşeti kokusu nasıl önlenir? Bu konuyu ele alacağız. Bundan önce çöplerin kokmaması için ne yapmalıyız? Kısaca bahsedelim.

Çöplerin Kokmaması İçin Ne Yapmalıyız?

Günlük olarak kullanılan çöp atıklarının oluşması bunların ev içerisinde kötü yapma ihtimallerini artırır. Bu yüzden mutfakta bulunana çöp kutularının mümkünse balkonda olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca çöp poşeti alınırken kalın ve kokulu özelliği bulunanları tercih etmek yararlı olacaktır. Çöp kokusunun en temel nedeni çöp kovasının temizliğine önem verilmemesidir. Günlük olarak çöp kovası temizlenerek bu sorunun üstesinden gelinebilir. O zaman yazımızın devamında çöp poşeti kokusu nasıl önlenir? Bu soruya yanıtla verelim.

Çöp Poşeti Kokusu Nasıl Önlenir?

Evde bulunan birtakım basit malzemelerle çöp poşeti kokularının önüne geçmek mümkündür. Fakat bundan önce kullanılan çöp poşetlerinin kalın olması daha yararlı olur. O zaman çöp poşeti kokusunun önüne geçmek için yöntemleri sıralayalım.

  • Kedi kumu kokuları hapsetme özelliği ile bu konuda epey işe yarayacaktır. Bir avuç kedi kumunu çöp kovasının dibine dökerek koku oluşumun önüne geçilebilir.
  • Çöp kokusunun önlemede doğal yöntemlerde epey etkilidir. Bir miktar karbonatı çöp kovasının dibinde beklettikten sonra durulayarak yıkanmalıdır.
  • Bir başka doğal yöntem sirke kullanımıdır. Çöp poşeti değişiminden sonra sirkelerden herhangi birini kullanarak çöp kovası temizlenir. Sirkenin keskinliği ve temizlikteki üstün başarısı burada da etkili olacaktır.
  • Esansiyel yağlar kullanılarak çöp kokusu giderilebilir. Bunun için lavanta, nane yağ, okaliptüs, menekşe gibi yağların hoş esansiyel kokuları ile kötü kokuları önlemede kullanılabilir.
  • Çamaşır suyu da çöp poşeti kokusunu önlemek amacıyla sık kullanılan yöntemlerden biridir. Her çöp değişiminden sonra bir miktar çamaşır suyu bekletilebilir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu