Genel

İletişim ve Diksiyon

İletişim ve Diksiyon
İletişim ve Diksiyon

İletişim ve diksiyon kavramları sözlü iletişim açısından incelendiğinde oldukça etkili, çünkü günlük hayatta beden dilinden sonra en çok konuşarak kendimizi ifade ediyoruz. Konuşma esnasında ise dil, diş ve dudaklarımızı kullanarak belli bir diksiyon düzeninde konuşuyor ve düşüncelerimizi karşı tarafa aktarıyoruz. Bu esnada bilgi birikimi ve kelime haznesinin de büyük önemi var, çünkü söylediklerimizin altı ne kadar dolu olursa karşı tarafın güvenini o kadar kolay kazanırız.

Sözlü iletişim esnasında daha önce de belirttiğimiz gibi beden dilimiz de ilk sırada etkili olduğu için beden duruşumuzun da düzgün olması gerekiyor. Doğru ve düzgün bir diksiyon için diyafram nefesi denilen, kaburga ve akciğerlerimizi koordineli olarak kullandığımız ve diyaframdan aldığımız nefes türü kullanılıyor. Peki, doğru nefes aldığımızı nasıl anlayabiliriz?

Diyafram Nefesi

Diyafram nefesi, sesimizin doğru çıkmasını sağlayan, daha iyi bir tabirle solunum hacmimizi tam kapasite kullanmaya olanak tanıyan nefes biçimi. Bu yüzden etkili iletişimde mutlaka kullanmamız gerekiyor, ama öncelikle bununla ilgili bazı nefes egzersizlerini yapmak şart.

Günlük hayatta normalde ciğerlerimizden nefes alırız ama ne kadar çok diyafram nefesi alırsak hem sağlığımız, hem iletişimimiz için o kadar faydalı olacaktır. Yere sırtüstü uzanıp kollarınızı rahat bırakın ve bir elinizi ciğerlerinize, diğer elinizi de kaburganızın hemen altına, diyaframın olduğu yere yerleştirin ve nefes alıp vermeye başlayın. Eğer karnınız kalkıp iniyorsa, diyafram nefesi alıyorsunuz demektir. Bunu günlük hayatta ayaktayken de yapmaya alışın ve kısa sürede olacak değişiklikleri izleyin…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu