Anne-Çocuk

İkiz Gebelik Belirtileri ve İkiz Bebek Hamileliği

İkiz Gebelik Belirtileri ve İkiz Bebek Hamileliği hakkında merak edilenleri ele aldık. Tekil hamileliklerde anne rahmine bir zigot tutunurken, ikiz hamileliklerde iki zigot tutunmaktadır. Tek yumurta veya çift yumurta ikizleri olarak doğabilirler. İkiz gebelik, daha çok özen isteyen gebelik türüdür.

İkiz Gebelik Belirtileri ve İkiz Bebek Hamileliği hakkında merak edilenleri ele aldık. Doktor kontrollerini sıklaştırmak bu anlamda fayda sağlayacaktır. Sık sık bebeklerin gelişiminin takibe alınmasında yarar vardır.

Besin alımının da daha fazla olması gerekir. Folik asit, kalsiyum, demir ve ek olarak alınan vitaminlerle daha sağlıklı bir gebelik geçirilebilir. Bunların ikiz gebelere takviye yapılmasında fayda vardır.

İkiz gebeliklerde kilo alımı da yine tekil gebeliklere oranla daha fazla olmaktadır. Eğer ikiz gebe iseniz, bunu problem etmeyin. Kilolar daha sonra verilir. Yeter ki bebekleriniz sağlıklı doğsunlar.

İkiz Gebelik Belirtileri Nelerdir?

İkiz gebelik belirtilerinden birisi, kusma, mide bulantısı ve koku hassasiyeti tekil gebeliğe göre daha fazla olur. Aynı zamanda yorgunluk da daha fazla hissedilebilir.

Karın büyüklüğü de tekil gebeliklere göre daha fazla olacaktır.

İkiz Bebek Bakımı Nasıldır?

İkiz bebek demek, tek bebeğe göre iki kat yorgunluk, iki kat çaba demektir. Tabi ki bunlar tatlı telâşlardır. Ama yine de ikiz gebelik yapan bir annenin aynı zamanda daha fazla yardıma ihtiyaç duyduğu da kaçınılmaz bir gerçektir.

Zaten tek bebek bile anneyi yormakta iken, ikiz bebek iki kat yoracağı için destek olmadan bakmak zordur. Anneye destek olmak gerekmektedir. Ama bu destek evin düzenine karışmadan ve annenin bebek için olan hassasiyetlerine dikkat edilerek olsa çok daha iyi olur.

Özellikle bir de acemi bir anneyse ve ikiz bebekleri olduysa, bakımı zor olup destek almak isteyebilir. Fakat bazı insanlar, mesela 6 aydan küçük bebeklerin emziklerini reçele veya tatlının şerbetine batırıp bebeğe verebiliyorlar.

Bu ise çok yanlıştır. Anne belki bebeğini bu şekilde büyütmek istemez. Zaten doğal olanı ilk 6 ay sadece anne sütünü almaktır. Ama bazı insanlar bunun çok bilincinde olmayabiliyor. Ayrıca anne olmayan kişiler de, yeğenlerine, akrabalarına küçüklüklerinde bakmış dahi olsalar, bu kişilere anne olmadıkları için çok fazla da güvenmemek gerekiyor. Çünkü yine de bir anne gibi bakamazlar.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu