Sağlık

Hangi Ekmeği Hayatımızdan Çıkarmamalıyız

Beyaz unun lastik kıvamı alıp nasıl göbeğimizde biriktiğini bilmeyen yoktur. Peki hiç mi ekmek yemeyeceğiz? Hangi ekmek tüketilmeli hangisi zararlı?

Sindirim sorununa neden olduğu için beyaz undan yapılan ekmek ve hamur işlerinin nasıl zararlı olduğunu bilmeyen kalmadı. Diyetisyenlerin ikiye ayrıldığı tartışmalarda hiç mi ekmek yemeyeceğiz diye soran vatandaşların kilo vermek için tüm ekmek çeşitlerini hayatlarından çıkarmalarında yarar var. Eğer ki siyez unu bulma şansı varsa bu undan yapılan ekmekler tüketilebilir. Ancak bu un hem zor bulunuyor hem de fiyat açısından oldukça pahalı!

Tam Tahıllı Ekmekler

Tam tahıllı ekmeklerin zorunluluk hallerinde tüketilmesi birçok kişi tarafından tavsiye ediliyor. Özellikle sindirimi kolaylaştıran ve B ve E vitamini açısından zengin olan bu ekmek çeşitleri, tam tahıllı gruplarda yarar sağlıyor. Ortalama bir dilim ekmek 53 kalori içeriyor ve ne şekilde yapıldığına göre kalorisi değişkenlik gösterebiliyor. Tam tahıllı ekmek sayesinde güvenilir kahvaltılar oluşturabilirsiniz. Farklı lezzetlere açık olan birçok kişi değişik ekmek türlerini tercih edebiliyor ama sağlık açısından midede eriyebilen unlardan yapılan ekmeklerin seçilmesi gerekiyor.

Kepek Ekmeği

Kepek ekmeği de birçok kişinin tercihi olan ekmek çeşitleri arasında bulunuyor. Ancak ekmeğin içine neler katıldığı ve nasıl yapıldığı çok büyük önem kazanıyor. İçine eklenen maya çeşidi, çok önemli oluyor. İnsanların kendi ekmeklerini kendileri yapması ve mayayı kendileri yaparak ekmekleri bu mayadan pişirmeleri kilo vermeleri açısından çok yardımcı oluyor. Ekşi maya, tam buğday unundan ve sudan yapılıyor. Oldukça basit bir yöntemle yapılan ekşi mayalı ekmek sağlık açısından yararlı ekmekler üretmekle birlikte sindirim açısından da kolay bir kullanım sağlanıyor. Glüten alerjisi olanlar bile glutensiz unla birlikte mayalanan bu ekmekleri kolayca yapabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu