Sağlık

Evde Domates Salçası Yapımı

 

Bu yazımızda sizlere merak ettiğiniz konulardan biri olan evde domates salçası yapımı hakkında bilgi vereceğiz.

Yazın sıcak günlerinde domates oldukça bol ve taze olarak bulunmaktadır. Yaz günlerinde domatesi en güzel değerlendirildiği ideal olarak kullanıldığı işlem domates salçası yapımı olmaktadır.

Genellikle en sağlıklı yöntem olan doğal bir şekilde üretilen yiyecekler katkısız olduğundan dolayı tercih edilmektedir. Eğer sizde doğal yöntemler ile elde edilmiş olan yiyecekleri tercih ediyorsanız evde salça yapımının birçok yöntemi bulunmaktadır.

Malzeme olarak genel de ağırlıkça kaç kilo yapmak istiyorsanız, yapacağınız miktarda domates ve bir miktar da kaya tuzu kullanılmaktadır.

Hazırlık Aşaması

Domateslerimizi öncelikli olarak iyice yıkıyoruz ardından üzerlerindeki yeşil saplarından ayırmalıyız. Domatesler 2-3 parça olacak şekilde parçalara ayırarak dilimliyoruz. Kapağı olan büyük bir kap içerisinde yumuşamaları ve mevcut kabuklarından ayrılması için 3 – 4 gün bekletiyoruz. Bu zaman zarfın da üzerlerinin kabuk tutmaması için kabın içerisinde domatesi karıştırıyoruz.

3 – 4 gün bekledikten sonra büyük süzgeç yardımıyla kabın içerisindeki domatesleri çekirdeklerinin ve kabuklarının ayrılmasını sağlıyoruz. Bu işlemden sonra ayrılmış olan domatesler, domates suyu ve püre şekline gelmektedir. Bu karışım içerisindeki domates suyunu da püresinden ayırmak için bir bez yardımıyla süzmemiz gereklidir.

Elimiz de kalan kısım salçanın öz kısmı olmaktadır.

  1. Güneş Önün de Kurutma Yöntemi,

Bu yöntemi tercih eder isek ilk önce salça özümüzü kaya tuzu ile karıştırıp geniş tepsi içerisine koymamız gerekmektedir. Bu tepsi içerisinde güneş önün de bekletilir. 4 – 5 gün güneş önün de beklettikten sonra uygun kıvama gelmektedir.

  1. Kaynatarak Yapma Yöntemi

Kazan içerisine konan domatesler üzerine tuz eklenerek iyice suyunu çekene kadar kaynatılır. Kıvama gelen domates özü, kavanozlar içerisine konur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu