Hamilelik

Hamilelik Sırasında Vajinal Akıntı Problemi

Burun ve ağız içerisinde olduğu gibi vajinal bölge de kendine ait bir mukoza sıvısı yer almaktadır. Vajinal zarın üretmiş olduğu sıvıya da vajinal akıntı adı verilmektedir. Vücut vajinayı en iyi şekilde temizlemek ve nemlendirmek için sürekli olarak sıvı üretimi gerçekleştirmektedir. Bu sıvının hamilelik sırasında da bebeği enfeksiyonlara karşı korumak için salgılanmaktadır. Bu yazımızda sizlere hamilelik sırasında vajinal akıntı sorunundan bahsedeceğiz.

İnce tabaka halinde süt kıvamında bulunan vajinal akıntı genel olarak hafif kokuludur. Bu akıntı çeşidi genel olarak renksiz bir haldedir. Bununla beraber iç çamaşırınızda veya tuvalet kağıdında beyaz ya da kirli beyaz bir renginde de görülebilmektedir.

Ne kadar akıntı miktarının yer alacağı ya da akıntı probleminin yoğun veya sulu durumda ortaya çıkacağı günden güne değişim gösterebilmektedir. Ortaya çıkan akıntı probleminin miktarında değişimler görülmektedir. Kadınların yaklaşık olarak yüzde 43’ü, hamilelik sırasında ortaya çıkan akıntılarında artış olduğunu açıklamıştır. Akıntının miktarındaki yükseliş ile beraber hamilelik ilerledikçe yoğunluğunda da kolayca görülebilmektedir.

Doktora Ne Zaman Başvurulmalı

Hamilelik döneminde vajinal akıntıdaki artış sıradan bir olaydır. Ancak bazı durumlarda doktora gitmenizi sizlere tavsiye ediyoruz.

Vajinal akıntı sorunu sırasında ortaya çıkan renk ve koku değişimleri görüldüğü takdirde doktorunuza başvurabilirsiniz. Bununla beraber miktar veya akıntı yoğunluğu konusunda aşırı bir değişim, ağrı, kaşınma ve yanma olayı ortaya çıkarsa yine doktorunuza başvurabilirsiniz. Bu tür problemler başka sorunun belirtisi olabilir veya amniyotik sıvının bir miktarı olarak ortaya çıkabilir. Hamilelik sırasında, özellikle ilk zamanlarda damla şeklinde ortaya çıkan kanama olağandışı olmamaktadır. Endişe yapmadan bu tür durumlarda günlük pedlerden yararlanabilirsiniz. Günlük pedler iç çamaşırınızı temiz tutarak, tazelik hissini her zaman koruyabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu