Hamilelik

Hamileler Neden Aşerir?

Hamile kadınların yaklaşık yüzde seksen beşlik kısmı hamilelik döneminde bazı yiyeceklere karşı aşırı istek duymaktadır. Bu yiyecekler için belli bir sınıflandırma yapılmamakta olup akla gelen her türlü yiyecek olabilmektedir.

Aşermenin sebebi kesin olarak bilinmemekle birlikte hamilelik döneminde hormonlarda yaşanan değişmelerin ve kan şekeri seviyesi değişikliklerinin bu durum üzerinde etkili olduğu belirtilmektedir. Hamileliğin ilk aylarında artan östrojen ile anne adayının tat ve koku alma hassasiyeti de artmaktadır. Yapılan araştırmalara göre aşerme sürecinde anne adaylarının yaklaşık yüzde kırkı tatlı yiyecekler aşerirken yüzde otuz üçü ise tuzlu istediği görülmektedir. Geriye kalan kısmın ise baharatlı yiyecekler, ekşi besinler ve yeşil elma istediği açıklanmaktadır.

Hamileyken En Çok Aşerilen Besinler

Hamilelikte aşerilen besinler arasında ilk sırada çikolata gelmektedir. Çikolata yeme isteği pek çok anne adayını geceleri uykudan uyandıran seviyede olmaktadır. Ancak miktar konusunda mutlaka sınırlı davranılmalıdır.

Bazı anne adayları dondurma ya da buz isteyebilmektedir. Özellikle buzun soğukluğu bazı hamileler için cezp edici olabilmektedir. Bunların yanı sıra şekerli gıdalar ve meyve de sıklıkla aşerilen gıdalar arasında yer almaktadır. Meyve en sağlıklı besinlerden biri olmasıyla anne adayları için fayda sağlamaktadır. Şekerli gıdaların ise fazla tüketiminden uzak durmak gerekmektedir.

Yukarıda sayılanların yanı sıra limon, acı biber, baharat, turşu, kahve ve kahve çekirdeği de aşerilen yiyecekler arasında sayılmaktadır.

Hamilelerin Aşermelerinin Nedenleri

Yapılan çalışmalara göre hamileliğinin ilk evrelerinde sabahları mide bulantısı sorunu sık yaşayan anne adaylarının daha çok aşerdiği görülmektedir. Bunun haricinde potasyum ve demir eksikliği, B vitamini ve magnezyum eksikliği, kansızlık gibi nedenlerden dolayı da hamile kadınların farklı besinleri aşırı yeme isteği ortaya çıkabilmektedir. Ancak hamilelikte aşermenin nedeni ile ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu