Sağlık

GÜNEŞLENMENİN VARİS OLUŞUMUNA ETKİSİ VAR MIDIR?

Varis genel olarak erkeklerden daha çok bayanlarda görülen ve bacakların dış estetiğini damarlarda şişkinlik yaptığından dolayı bozan bir damar rahatsızlığıdır. Bugüne kadar yapılan araştırmalar güneşlenmenin varis oluşumuna herhangi bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Fakat bacaklarda daha önceden varis oluşmuşsa güneşlenmeyle beraber bacaklarında ısı seviyesi yükseleceğinden bu davaris oluşmuş damarların büyümesine ve damarların daha da belirgin hale gelmesine sebebiyet verir.

VARİS OLUŞUMU

Yaz demek deniz demek olduğundan insanlar varis problemini sadece estetik açıdan kafaya taksada varisler özellikle yaz aylarında kaşıntıya sebep olduğundan toplum içinde bacaklarınızı kaşımak durumunda kalacağınızdan zor anlar yaşayabilirsiniz. Varisler yine yaz aylarında bacak ağrısına ve bacak yorgunluğuna neden olduğundan hem günlük yaşam kalitenizin hem de yazın tatilden alacağınız zevkin büyük oranda düşmesine neden olur. Varislerin yaz aylarında neden olduğu diğer bir sorunda bacaklarda şişme ve ağırlık yapmasıdır. Yazın bacaklarınızda varis nedeniyle meydana gelen bu şişlikleri normal günlük yaşantınızda giymiş olduğunuz elbiselerle saklayabilseniz de tatile gittiğiniz dönemde sizin için büyük sıkıntı oluşturur. Ayrıca bu şişkinliklerin bacaklarınızda meydana getirmiş olduğu ağırlık gün içerisinde kendinizi daha yorgun hissetmenize neden olur. Varislerin yaz aylarında oluşturduğu başka bir problemde ciltte meydana getirdiği renk değişimleridir. Bu renk değişimleri nedeni ile yazın kapri, şort gibi rahat giysiler kesinlikle giymek istemezsiniz.

VARİS OLUŞUMU

Varis problemi yaşayan insanların özellikle yaz aylarının sıcak geçtiği Temmuz ve Ağustos aylarında daha dikkatli davranarak gerekli tedbirleri alması gerekiyor. Ayrıca varis rahatsızlığını estetik bozukluk olarak görmek yerine sağlık problemi olarak görmek daha doğru bir yaklaşım olur.

VARİS OLUŞUMU

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu