Sağlık

Emzirme Döneminde Kilo Vermek İstiyorsanız…

Hamilelik dönemi ve doğum sonrası ilk dönemlerde anneler, sütüm bol olsun düşüncesi ile gereğinden fazla yemek yiyip kilo alabiliyor.

Doğumdan kısa bir süre sonra ise anneler nasıl kilo verebileceğinin telaşına düşüyor. Doğum sonrası yapılan diyetler, kilo vermeye yardımcı olamayabiliyor. Emziren annelerin kilo vermeleri oldukça kolay. Hatta emzirmeyi bırakan annelerin kısa sürede kilo aldıkları görülmüştür. Uzmanlara göre emziren anneler günde 800 kaloriye kadar enerji harcıyor. Bundan dolayı bu dönemde sağlıklı beslenme ile desteklendiği sürece kilo vermek oldukça kolay.

Doğum Sonrası Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalıdır?

Anneler, emzirme döneminde kilo vermek istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken bebeğinizi sık sık emzirmektir. Bu hem bebeğinizin sağlığı için hem de sizin kilo verebilmeniz için son derece önemlidir. Hamilelik döneminde alınan kilolar, doğum sonrası sık sık emzirerek kısa bir süre içerisinde verilebiliyor.

Doğum sonrasında süt yapacağı düşünülen karbonhidratlar ve şekerli yiyecekler, süt yapımını kolaylaştırmadığı gibi annelerin kilo almalarını da kolaylaştırıyor. Bundan dolayı doğum sonrası anneler, tatlılardan ve ağır karbonhidratlardan uzak durarak kilo kontrolünü de sağlayabilirler.

Yeni doğum yapan anneler, kilolarını sıkıntı etmemelidir. Özellikle doğum sonrası ilk 2 ay anneler kilo vermeye çalışmamalıdır.  Doğum sonrası dönemde kısa bir sürede kilo vermeye çalışmak anneyi strese sokabilir ve süt yapımını zorlaştırabilir. Bundan dolayı ilk 2 ay anne bebeğini sık sık emzirmeli, bebeğin sağlıklı gelişimi sağlanmalı, sonraki dönemlerde kilo kontrolü sağlanmalıdır.

Emziren anneler için ayda ortalama 1-2 kilo vermek gayet normaldir. Hızlı kilo vermek anneler ve bebekleri için son derece zararlıdır. Annelerin bu dönemde herhangi bir engeli yoksa gün içerisinde hafif yürüyüşler ve egzersizler yapabilirler. Emzirme döneminde kilo vermek diğer dönemlere göre çok daha hızlı ve olağandır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu