Anne-Çocuk

Çocuklarla Doğru İletişim Kurmanın 10 Altın Kuralı

Çocuk yetiştirmede iletişim son derece önemlidir. Erken çocukluk döneminde çocuklarla kurulan iletişim, çocuğunuzun tüm yaşamı boyunca kuracağınız iletişimin temelini oluşturmaktadır.

Çocuğunuzla doğru iletişim kurmak için dikkat etmeniz gereken hususlar var tabi ki. İlk olarak;

  1. Çocuğunuzla iletişim kurarken mutlaka göz teması kurmaya özen gösterin. Çocuğunuzla konuşurken göz teması kurmanız, çocuğunuzun kendini önemli hissetmesine ve dinlemeyi öğrenmesine neden olur.
  2. İletişimde en önemli faktör dinlemedir. Çocuğunuz eğer size bir şey anlatmaya çalışıyorsa onu mutlaka dinleyin, söylediklerini kulak ardı etmeyin.
  3. Çocuğunuz bir işi yaparken zorlanıyorsa, bir oyunda oynayamadığı kısımlar oluyorsa yani çözemediği durumlar oluyorsa ona kesinlikle müdahale etmeyin. Yalnızca yol gösterin. Çocuğunuzun sorunlarını çözmesi için çaba harcaması gerektiğini unutmayın.
  4. Çocuklarla doğru iletişim kurmanın 10 altın kuralında en önemli kurallardan bir diğeri de çocuğunuza gün içerisinde üstlenebileceği sorumluluklar vermenizdir. Çocuğunuz bu sayede kendini bir birey gibi hissedecektir.
  5. Çocuğunuz için aldığınız kararları ve onun için uyguladığınız kuralların sistemli olmasına özen göstermelisiniz. Bu tip durumlarda mutlaka tutarlı olmalı, kendinize göre zaman zaman esnetmeler yapmamalısınız.
  6. Çocuğunuzun gün içerisinde yapacağı şeyler mutlaka programlı olmalıdır. Saat kaçta yemek yemesi gerektiği, saat kaçta uyuması gerektiği, saat kaçta televizyon izleyebileceği gibi. Bu sayede çocuğunuz planlı ve programlı çalışmayı öğrenecektir.
  7. Çocuğunuza söz vermişseniz mutlaka sözünüzü tutun.
  8. Çocuk yetiştirmede sabırlı olmak son derece önemlidir. Çocuğunuz olumsuz bir davranış sergilediğinde veya hata yaptığında onun bir çocuk olduğunu unutmayın.
  9. Çocuğunuzu sevdiğinizi hissettirmeli ve bunu dile getirmelisiniz.
  10. Çocuğunuz yanlış bir davranışta bulunmuşsa bile, bu davranışını söylerken onu rencide etmeyin. Önce olumlu yönlerinden söz edin. Çocuklarla doğru iletişimde bu son derece önemlidir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu