Sağlık

Dudak Şişmesi Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Dudak şişmesi neden olur? Tedavisi nedir? sorusu kadınların sıkça merak ettiği konular arasında yer alıyor. Cilt dokusunda sıvı birikirse veya altta yatan bir iltihap varsa dudaklar şişebilir. Bu da dudakların normalden daha büyük görünmesine neden olur.

Dudak şişmesinin nedenleri ve tedavi yöntemleri, normalden potansiyel olarak tehlikeli olana kadar çeşitli nedenleri vardır. Dudak şişmesi ile uyanmak, özellikle bir gün önce açık ağız yaralanmanız olmadıysa endişe verici bir problem olabilir. Diş müdahaleleri, dudaklarınızın şişmesine neden olan iltihabı da tetikleyebilir.

Dudak şişmesine ne sebep olur?

Dudak şişmesi birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Özellikle çok ciddi vakalarda nedenin öğrenilmesi tedavide büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle kronik sorunlarla karşılaşıldığında veya şişlik ciddi boyutlara ulaştığında uzman bir doktora danışmak en etkili çözümdür. Çünkü bu yönde dudak şişmesine neden olabilecek birçok farklı faktör vardır.

  • Aşırı soğuk veya sıcak hava ile temas
  • Dehidrasyon
  • Böcek ısırığı
  • Alerji,
  • Bazı viralenfeksiyon türleri
  • Gıda alerjisi
  • Kalitesiz dudak bakım ürünlerinin kullanılması
  • Hipofiz bezi sorunları.
  • Dudağa darbe yok
  • Vitamin eksikliği ile ilgili sorun

Genelde bu sorunlar dudak şişmesine neden olabilir. Ancak sebebin kesin olarak açıklanabilmesi için mutlaka uzman bir doktor kontrolünde gerekli teşhis ve tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Böylece sorun kısa sürede tedavi edilebilir.

Dudak Şişmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Evde uygulanabilecek birçok farklı doğal yöntemle dudak şişmesini önlemek mümkündür. Ciddi reaksiyonlar yaşandığında ve kaşıntı, kızarıklık ve şişlik büyük noktaya ulaştığında dudak şişmesinin tedavisi ancak uzman bir doktor ile yapılabilir. Nedeni doktor tarafından konulan teşhis ile anlaşıldıktan sonra antibiyotik kullanılır. Ancak doğru antibiyotik kullanımı noktasında nedenin ortaya konması gerekir. Çünkü yukarıda anlatıldığı gibi dudak şişmesinin birçok nedeni vardır.

Bu nedenlerle bazen birden fazla inceleme yapılabilir. Bu nedenle şişlik, kızarıklık ve kaşıntı ile birlikte ağrı ve ağrı çok fazla ise evde uygulama yapmak yerine doktora başvurulmalıdır. Bu doğrultuda doktor tarafından ek olarak verilen ilaçlarla birlikte evde yapılabilecek kaynakları değerlendirmek mümkündür. Her biri doğal ve bitkisel olduğu için güvenle değerlendirilebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu