Diyet

Diyette Tüketilmesi Gereken Ekmek Çeşitleri

Diyette Tüketilmesi Gereken Ekmek Çeşitleri Nelerdir? Ekmek, Türk sofralarının olmazsa olmazlarındandır. Kilo almanın en büyük sebeplerinden birisi olarak gösterilse de çoğu diyet menüsünde az da olsa ekmeğe yer verilmektedir.

Diyette Tüketilmesi Gereken Ekmek Çeşitleri Nelerdir? Diyet yaparken ekmek tüketmek açlık hissini bastırmak için önemlidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta ekmeğin çeşididir. Diyet yaparken ya da sağlık beslenme programlarında beyaz ekmek yerine başka çeşit ekmekler tercih edilmektedir. Bu yazımızda sizlerle diyet yaparken tüketilecek ekmek çeşitleri hakkında kısa bilgiler vereceğiz. Sizler de sağlıklı beslenme ya da diyet programlarınıza bir kaç dilim bu ekmek çeşitlerinden ekleyebilirsiniz.

Diyette Tüketilen Ekmek Çeşitleri

Temel besinlerden birisi olan ekmek, diyet yaparken de tüketilmelidir. Ancak normal beslenme düzeninde tüketilen beyaz ekmek yerine kalorisi daha düşük olan çavdar, yulaf, ekşi maya ya da tam buğday ekmeği tüketilmelidir.

Tam Buğday Ekmeği

Beyaz ekmekten sonra günümüzde en fazla tercih edilen ekmeklerden bir tanesidir. İçeriğinde bol miktarda lif bulunduğundan sağlıklıdır. Lifli yapısına ek olarak içeriğinde selenyum, tiamin, manganez, kalsiyum ve fosfor minerallerini de barındırır. Kilo kontrolünde son derece etkili bir ekmek türüdür. Bunun dışında tip 2 diyabet, kalp hastalıkları ve bazı kanser türlerinin de önlenmesinde etkilidir.

Ekşi Mayalı Ekmek

İçeriğinde kuru ya da yaş maya bulunmayan bir ekmek türüdür. Un ve suyun birbiri ile mayalanması sonucu elde edilmektedir. İçeriğinde maya bulunmamasından dolayı toz şeker ilavesi de genelde yapılmamaktadır. İlk olarak sindirim sistemine faydası olan ekşi mayalı ekmek beraberinde pek çok sağlık sorununu da engellemektedir. Tadı tam buğday ya da yulaf ekmeğine göre daha güzel olduğundan diyetlerde sıkça tercih edilmektedir.

Yulaf Ekmeği

Yulaf, maya, tuz, su ve tam buğday unu ile hazırlanan bir ekmek türüdür. Yavaş yavaş sindirildiği için uzun süre tok tutmayı sağlar. Ayrıca sindirim sistemini düzenlemede de etkilidir. Diyet listelerinde sıklıkla gördüğümüz bu ekmek türü sağlık için de oldukça faydalıdır.

Çavdar Ekmeği

Sağlıklı ekmek türlerinden bir diğeri de çavdar ekmeğidir. Yavaş sindirildiği için uzun süre tok tutma özelliği onu aynı zamanda diyetlere de ekletmiştir. İçeriğinde yüksek düzeyde lif barındırır. Bu sebeple kolesterolü azaltıp kalp sağlığını korumada da etkilidir.

Kilo vermek ya da sağlıklı beslenmek için tüketilen ekmekler bu şekildedir. Diyet yapmasanız bile günlük beslenme düzeniniz içine bu ekmek türlerini ekleyerek daha sağlıklı beslenebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu