Hamilelik

Hamilelikte Tüketilebilecek Bitki Çayları Nelerdir?

Hamilelikte Tüketilebilecek Bitki Çayları Nelerdir? Gıda sağlığın temel taşlarından biridir. Sağlıklı bir hamileliğe katkıda bulunmak için tüketilen besinlere ve bitki çaylarına dikkat edilmelidir. Peki hamilelikte tüketilebilecek bitki çayları nelerdir?

Hamilelikte Tüketilebilecek Bitki Çayları Nelerdir? Öncelik, dengeli ve çeşitli beslenmemize devam etmek ve hareketsiz bir yaşam tarzından kaçınmaktır. Ayrıca, hamilelik sırasında bazı yiyeceklerin önerilmediğini bilmek de yararlıdır: düzgün temizlenmemiş çiğ sebzeler, az pişmiş et, balık veya yumurta tüketilmemelidir. Öte yandan, belirli bitki türlerinin tüketimi, hamileliğin düzgün seyri için bazı tehlikeler oluşturan fitoaktif maddelerdeki konsantrasyonları nedeniyle de uygun değildir. Hamilelikte tüketilebilecek bitki çayları nelerdir açıklayalım.

Gebelikte İçilmemesi Gereken Bitki Çayları

Bazı bitki çaylarının tüketimi hamilelik aşamasında önerilmez. Hamilelikte tüketilebilecek bitki çayları öncesinde bu süreçte tüketmemeniz gereken bitki çaylarından söz edelim.

Adaçayı: Adaçayı, östrojenik özelliklerinden dolayı hamilelik ve emzirme döneminde potansiyel olarak tehlikeli olan thujones adı verilen maddeler içerir. Bu sebeple de hamilelik döneminde adaçayı tavsiye edilmez.

Anason çayı: Hamilelik sırasında anason infüzyonlarının tüketilmesi önerilmez. Hamilelik döneminde toksik etkilere atfedilen trans-anetol içerir.

Nane çayı: Hamileler için güvenliği kanıtlanmamıştır, bu nedenle kaçınılması en iyisidir.

Okaliptüs çayı: Okaliptüs, soğuk algınlığının neden olduğu solunum problemlerini gidermek için yaygın olarak kullanılır, ancak hamilelik sırasında sindirim rahatsızlığına neden olabilir. Bu bağlamda zararsızlığını da doğrulayamayız.

Hamilelikte Tüketilebilecek Bitki Çayları

Çeşitli bitki çayları hamilelikte size birçok açıdan fayda sunar. Gebelikte tüketilmesi uygun görülen bitki çayları şu şekilde sıralanabilir:

Papatya çayı: Sindirimi teşvik etmek ve uykuya dalmaya yardımcı olmak için yararlı olabileceğinden, bu infüzyonun ara sıra tüketilmesine izin verilir.

Ihlamur çayı: rahatlatıcı özellikleri iyi bilinmektedir, bu yüzden zaman zaman tüketimi de iyi gelecektir. Aşırı miktarda almayın ve yaprakların çok uzun süre demlenmesine izin vermeyin.

Kekik çayı: Bu çayı aşırı tüketmediğiniz sürece kekik çayı hamilelik sırasında uygundur. Burun tıkanıklığını yatıştırmaya yardımcı olur ve balgam söktürücüdür, bu sebeple nezle sürecinde ideal bir seçimdir.

Zencefil çayı: Bu bitki çayı, hamilelik döneminde çok yaygın bir semptom olan mide rahatsızlığını gidermek için çok faydalıdır.

Portakal çiçeği çayı: Bu bitki çayının özellikleri rahatlatıcı olmasıyla karakterizedir. Hamileliğin son üç ayında hoş bir içecek olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu