Sağlık

Diş Ağrısı Sebepleri Nelerdir ve Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Sebepleri Nelerdir ve Nasıl Geçer? Her gün binlerce insan diş ağrısından şikayet etmekte. Bu diş ağrılarını geçirmenin birkaç farklı yöntemi bulunmakta.

Diş Ağrısı Sebepleri Nelerdir ve Nasıl Geçer? Diş ağrısı insanların en çok şikayet ettiği sağlık problemlerinin başında gelmektedir. Çeşitli sebeplerden kaynaklanabilmesiyle birlikte gerçekten büyük bir acıya sebep olarak kişinin gününü mahveder, hayat kalitesini dibe çeker. Bu ağrıları çekmemek için diş bakımınıza çok dikkat etmeniz gerekmekte. Aksi takdirde çok geç olabilir.

Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş ağrısının sebepleri birçok farklı şey olabilir. Bunlar başlıca dişte oluşmuş olan çürümeler, bakteriyel enfeksiyonlar sonucunda meydana gelen diş apsesi, eğer dişinizde dolgu varsa bu dolguda oluşan bir hasar, dişte meydana gelen bir çatlak veya kırık, dişleri aşındırarak yıpranmasına sebep olacak hareketler (sakız çiğnemek, dişleri sıkmak gibi), yeni bir diş çıkması ve çıkarken diş etini patlatması, yirmilik dişler şeklinde kendini göstermektedir. Sizde de diş ağrısı problemi varsa yapmanız gereken ilk şey bu ağrının neden kaynaklandığını keşfetmek. Ardından mümkünse evde değilse diş hekiminize başvurarak diş ağrısı problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

Diş Ağrısını Geçirmenin Yolları

Diş ağrısının meydana gelmesine sebep olabilecek birçok faktör olduğu gibi bu ağrıyı geçirmenize yarayabilecek bir sürü yöntem de bulunmaktadır. Hepsinden önce ağrının sebebini öğrenmeniz gerekmekte. Ardından uygulayabileceğiniz yöntemlerden ilki ise tuzlu sudur. Bir çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suya katıp karıştırdıktan sonra bu su ile ağzınızı bir süre çalkalamalısınız. Tuzlu su bir çeşit temizleyici gibi davranarak dişlerinizi rahatlatabilir ve iltihap varsa azaltabilir. Ağrınızın sebebi dişleriniz arasına sıkışmış bir yemek parçası da olabilir. Eğer öyleyse bir diş ipi yardımıyla diş ağrısı geçirmeyi başarabilirsiniz. Diş ağrınız geçene kadar da dişlerinize dikkatle bakmaya devam etmelisiniz. Örneğin yumuşak, kolay yenebilen gıdalar tüketerek dişlerinizi daha az zorlarsınız. Bunun yanında ılık gıdalar tüketmenizde de fayda var. Aşırı derecede soğuk veya sıcak gıdalar tüketmeniz dişinizin hassasiyeti açısından pek doğru bir hareket olmayacaktır.

Eğer siz de diş ağrısı problemiyle sık sık karşı karşıya kalıyorsanız yukarıda belirttiğimiz yöntemleri uygulayarak ağrıdan kurtulabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu