Sağlık

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri Nelerdir? Dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtisi genellikle psikolojik ya da fiziksel sağlık durumunun değişmesiyle kendini gösterir. DEHB ile ilişkili ana koşullardan en önemlisi dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğudur.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri Nelerdir? Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu aşırı aktif, dikkatsiz ve dürtüsel davranmanıza neden olan genellikle genç yaşta teşhis edilen bir bozukluktur. Bununla birlikte bazı insanlarda yetişkin yaşlarda ortaya çıkar. Hiperaktivite tedavi edilebilen bir hastalıktır. En iyi sonuçları almanız için hastalığın en erken yaşlarında teşhis edilmesi tedavi sürecine hemen başlanması gerekir.Uzman hekiminiz çocuğunuzun hiperaktif bozukluğa sahip olabileceğini söylediğinde çocuğun Dehb bozukluğuna sahip olabileceğine işaret etmiş olabilir. DEHB ortaya çıktığında kişiye özel tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. DEHB olan çocukların dikkat etmede ya da koltuklarında oturmakta zorlandıkları görülmüştür.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Nasıl Ortaya Çıkar?

Dikkat eksikliği hiperaktif bozukluğu DEHB dürtüsel bir davranış olarak ortaya çıkmaktadır. Sonuçlarını düşünmeden hareket eden çocuklar sosyal hayatında ve okula hayatında zorluklar yaşayabilir. Dikkat eksikliği hiperaktif bozukluğu olan çocuklar sosyal hayatında arkadaşları ile iletişim kurmakta zorlanabilir.

Dikkat eksikliği hiperaktif bozukluğu çocuğun doğarken sahip olduğu bir bozukluk olarak değerlendirilir. Solunum yolu ile bulaşan grip, nezle gibi hastalıklardan değildir. Bir çocuğun dikkat eksikliği hiperaktif bozukluğu yaşayan akrabası varsa kan bağı yoluyla dikkat eksikliği hiperaktif bozukluğu ile doğma ihtimali oldukça yüksektir. Bu sonuç çeşitli araştırmalar ve uzman hekim gözetimindeki testler sonucunda ortaya çıkmıştır.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu çocuğa bağlı olarak farklı şekillerde ortaya çıkan bir problemdir. DEHB olan çocuğun konsantre, dikkat etme sorunları diğer bireylere nazaran oldukça fazladır. Bazı DEHB hastaları sınıfta otururken çeşitli sorunlar yaşayabilir. Diğer çocukların ellerini kaldırma şansı tanımadan önce kendileri öğretmenin sorduğu sorulara cevap verir. Dikkat düzensizliği ve unutkan olabilen DEHB hastaları sınıfta hayal kurmaya eğimli kişilerdir. Bazı şeyleri kabul ederek ödevleri bitirmekte zorlanan öğrenciler koltuk ve sıralarda dolaşarak oldukça hareketlenirler. Bu kişiler çok fazla konuşarak başkalarının konuşmalarını kesebilirler. DEHB hastalarının yukarıda belirtilen dikkat bozukluğu faktörlerini bir arada taşıyabildiğini hatırlatmakta önemli bir fayda vardır. Bu davranışları bazı zamanlarda yaptığınızda dikkat eksikliği hiperaktif bozukluğu yaşadığınız anlamına gelmez. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocukların bu problemleri sürekli tekrar ettikleri yaşadığı görülmüştür.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu